Szkoła Podstawowa im. Igora Sikiryckiego w Woli Zaradzyńskiej

 

 

AKTYWNI DLA KLIMATU

        Konkurs "Aktywni dla klimatu" jest częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej dla klimatu pt. "Zmieniaj nawyki - nie klimat!" mającej na celu upowszechnienie wiedzy na temat zmian klimatycznych
i metod przeciwdziałania tym zmianom oraz poszerzenie świadomości społecznej w dziedzinie ekologii. W ramach podjętych zadań, uczestnicy zgłębią wiedzę na temat klimatu, poznają formy ochrony klimatu, podejmą własne działania w tej dziedzinie. Ponadto nauczą się różnych form współpracy ze społecznością szkolną  i lokalną oraz poznają zasady przeprowadzania akcji społeczno- promocyjnej zbiórki elektroodpadów w swoim regionie.

        W konkursie biorą udział uczniowie z klasy V: Aleksandra Gilewska, Łukasz Hurt, Aleksandra Kurasik, Wiktoria Kirsz, Martyna Sacewicz oraz Mateusz Gruszczyński. Współpracują z nimi uczennice z klasy VI z koła ekologicznego. Zespół przyjął nazwę „Zielona Wola”.

       
Pomysł na nazwę zespołu „Zielona Wola” wziął się stąd, że jesteśmy uczniami Szkoły Podstawowej w Woli Zaradzyńskiej i dbamy o otoczenie naszej szkoły, a wokół niej jest zielono. Mamy przed szkołą pas zieleni oddzielający nas od ruchliwej wojewódzkiej drogi. Za szkołą jest kompleks boisk oraz trawnik z placem zabaw - powiedział Łukasz Hurt.

     Podczas prac w ramach konkursu dowiedzieliśmy się,  jak wygląda wykorzystanie w gminie energii odnawialnej, gdzie jest gminny  punkt zbiórki odpadów oraz jak wygląda gospodarka
w naszej gminie. Po zwiadzie środowiskowym wykonaliśmy mapę ekologiczną. Obecnie zajmujemy się przygotowaniem do zbiórki elektrośmieci, która będzie 18 marca we wtorek.
    

 

[photogallery/photo4996/real.htm]

 

Opracowaliśmy zasady ochrony klimatu . Na korytarzu wywiesiliśmy prace plastyczne ilustrujące najważniejsze zasady.

ZASADY DBANIA O KLIMAT


Oszczędzaj!
1. Można zaoszczędzić dużo energii i pieniędzy, jeśli nie przegrzewa się mieszkania lub domu. Obniżenie temperatury tylko o 1 °C może zmniejszyć rachunek za energię o 5-10 proc. oraz obniżyć emisję CO2 o 300 kg rocznie.

2. Można w efektywny kosztowo sposób zmniejszyć ilość energii zużywanej na ogrzewanie mieszkania lub domu, programując swój termostat tak, aby w nocy lub podczas nieobecności domowników temperatura była niższa, a podnosiła się rano lub przed ich powrotem do domu. To zmniejszy Twój rachunek za ogrzewanie o 7-15 proc.
3. Jeśli masz okna z pojedynczymi szybami, pomyśl o ich wymianie na okna z podwójnymi szybami - działanie to wymaga pewnej inwestycji finansowej, ale zmniejszy o połowę ilość energii uciekającej przez okna i opłaci się na dłuższą metę. Jeśli wybierzesz najlepszy produkt na rynku (tj. drewniane okna z podwójnymi, przepuszczającymi mało energii szybami, pomiędzy którymi znajduje się argon), możesz zaoszczędzić nawet do 70 proc. traconej energii.

4. Wietrząc mieszkanie lub dom, otwórz okna na kilka minut, zamiast pozwolić, żeby ciepło uciekało przez długi czas. Jeśli przez cały dzień pozostawisz uchylone okno, wyprodukowanie energii potrzebnej do tego, aby w środku było ciepło przez sześć zimnych miesięcy (tzn. gdy na zewnątrz jest 10 °C lub mniej) oznaczało będzie emisję prawie 1 tony CO2.

5. Dobra izolacja cieplna domu to jeden z najskuteczniejszych sposobów ograniczania emisji CO2 oraz oszczędzania energii na dłuższą metę. Ciepło uciekające przez ściany, dach i podłogi stanowi zwykle 50 proc. ogólnych strat ciepło. Dokładnie zaizoluj swój zbiornik na ciepłą wodę, rury centralnego ogrzewania i zagłębienia w ścianach oraz wyłóż folią aluminiową ściany za grzejnikami.

6. Pamiętaj, że liczy się także miejsce, w którym ustawisz lodówkę i zamrażarkę - postawienie ich obok kuchenki lub bojlera spowoduje większe zużycie energii niż w przypadku, gdy stoją one oddzielnie. Na przykład, jeśli umieścisz je w ciepłej piwnicy, gdzie temperatura wynosi 30-35 °C, będą potrzebowały prawie dwa razy więcej energii, co przełoży się na emisję dodatkowych 160 kg CO2 - w przypadku lodówki i 320 kg CO2 - jeśli chodzi o zamrażarkę.


7. Jeśli masz starą lodówkę lub zamrażalnik w lodówce, rozmrażaj je regularnie. Jeszcze lepiej jest wymienić je na nowsze modele, gdyż te rozmrażają się automatycznie i zwykle są nawet dwa razy bardziej efektywne energetycznie niż urządzenia starego typu. Gdy kupujesz nowy sprzęt (nie tylko lodówkę, ale także pralkę, zmywarkę do naczyń itd.), wybieraj tylko modele europejskiej klasy A+, co oznacza, że zużywają one bardzo mało prądu; porównuj także poszczególne modele tej klasy pomiędzy sobą, gdyż ilość zużywanej przez nie energii czasami bardzo się różni.

10. Nie wstawiaj do lodówki jedzenia, które jest jeszcze gorące lub ciepłe. Oszczędzisz energię, jeśli zanim włożysz jedzenie do lodówki, zostawisz je na zewnątrz, aby ostygło.

10. Sprawdź, czy woda nie jest zbyt gorąca. Termostat na bojlerze z ciepłą wodą nie musi być ustawiony na temperaturę wyższą niż 60 °C. To samo dotyczy pieca centralnego ogrzewania. Pamiętaj, że gospodarstwa domowe w UE zużywają 70 proc. całej wykorzystywanej przez siebie energii na ogrzewanie, a 14 proc. na ogrzewanie wody.


Wyłączaj!
1. Nie zapomnij wyłączyć światła, gdy go nie potrzebujesz. Wyłączenie pięciu żarówek w korytarzu, przedpokoju czy pokoju, gdy nie potrzeba tam światła, może oznaczać oszczędności rzędu 60 euro i zmniejszenie emisji CO2 o 400 kg rocznie.
2. Ekonomicznie uzasadniona jest też wymiana żarówek na energooszczędne; tylko jedna taka żarówka może zmniejszyć koszty oświetlenia nawet do 60 euro, a emisję CO2 o 400 kg w ciągu całego okresu jej użytkowania, a może on być nawet 10 razy dłuższy, niż w przypadku normalnej żarówki. Żarówki energooszczędne są droższe w zakupie, ale tańsze w eksploatacji.

3. Pamiętaj, aby nie zostawiać urządzeń w trybie czuwania - korzystaj z funkcji włącz/wyłącz dostępnej na samym urządzeniu. Telewizor, który jest włączony przez trzy godziny dziennie (to tyle, ile przeciętny Europejczyk spędza codziennie, oglądając telewizję) oraz pozostawiony w trybie czuwania przez pozostałe 21 godzin, zużywa ok. 40 proc. całej wykorzystywanej przez siebie energii właśnie na gotowość.

4. Czy zauważyłeś, że ładowarka Twojego telefonu komórkowego, gdy jest podłączona do gniazdka, jest ciepła, nawet wtedy, gdy nie jest połączona z telefonem? To dlatego, że ciągle pobiera prąd. Ocenia się, że jeśli ładowarka włączona jest na stałe do prądu, ok. 95 proc. całej zużytej przez nią energii marnuje się.

5. Przez przejście na tzw. zieloną energię - w regionach, gdzie jest to możliwe - pomożesz w rozwoju technologii odnawialnych źródeł energii. Obecnie tylko 14 proc. elektryczności w Europie (w Polsce znacznie mniej) pochodzi z przyjaznych dla klimatu odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr, drewno, biogaz, energia słoneczna itd. - a popyt generuje przecież podaż! Możesz pomyśleć też o zainstalowaniu na dachu swojego domu paneli słonecznych.

7. Pamiętaj, aby włączać pralkę lub zmywarkę tylko wtedy, gdy są całkowicie napełnione. Jeśli musisz ich użyć, gdy nie są pełne, włącz tryb ekonomiczny lub specjalny program. Nie ma także potrzeby nastawiania wysokiej temperatury wody. Obecnie detergenty są tak skuteczne, że piorą ubrania lub myją naczynia w niskiej temperaturze.

7. Spróbuj korzystać z suszarki w pralko-suszarce jedynie wtedy, gdy jest to absolutnie niezbędne - każdy cykl suszenia to emisja ponad 3 kg CO2. Naturalne suszenie ubrań jest na to najlepszym sposobem - ubrania będą służyły Ci dłużej, a wykorzystywana energia jest darmowa i nie powoduje zanieczyszczenia środowiska!

8. Jeśli będziesz gotować jedynie tyle wody, ile potrzebujesz, aby zrobić filiżankę herbaty, zaoszczędzić mnóstwo energii. Jeśli wszyscy Europejczycy gotowaliby tylko tyle wody, ile potrzebują, unikając w ten sposób niepotrzebnego gotowania 1 litra wody dziennie, zaoszczędzona w ten sposób energia wystarczyłaby do oświetlenia jednej trzeciej wszystkich lamp ulicznych w Europie.

9. Nakrycie garnka podczas gotowania jedzenia pomoże zaoszczędzić energię zużywaną na przygotowanie potrawy. Jeszcze lepsze są szybkowary i garnki do gotowania na parze, gdyż pomagają zaoszczędzić nawet do 70 proc. energii!
10. Czy wiesz, że zużyjesz mniej gorącej wody, jeśli weźmiesz prysznic, a nie kąpiel? Kąpiel to nawet cztery razy więcej zużytej energii. Aby uzyskać maksymalne oszczędności, nie kupuj prysznica typu power shower, tylko zainstaluj normalną końcówkę, która jest tania i też bardzo skuteczna.

12. Uzdatnianie wody, aby nadawała się dla ludzi, wymaga dużo energii. Jeśli zakręcisz wodę, gdy myjesz zęby, zaoszczędzisz kilka litrów wody.

13. Cieknący kran to miesięczna strata takiej ilości wody, jaka wystarczyłaby do napełnienia całej wanny, a więc sprawdź, czy go zakręciłeś.



Odzyskuj!

1. Wyrzucaj zużyte przedmioty ze szkła do specjalnego pojemnika, oddzielaj papier, tekturę, tworzywa sztuczne i puszki od reszty swoich śmieci. Poddając recyklingowi jedną puszkę, oszczędzamy 90 proc. energii potrzebnej do produkcji nowej, a wytworzenie 1 kg aluminium to emisja 9 kg CO2! 1 kg tworzyw sztucznych poddany recyklingowi to oszczędność 1,5 kg CO2, 1 kg szkła - 0,3 kg CO2, a 1 kg papieru poddany recyklingowi, a nie wyrzucony na składowisko odpadów, to uniknięcie emisji 0,9 kg CO2, a także metanu.

2. Jest jeszcze lepiej, jeśli nie generujemy odpadów, gdyż większość produktów, które kupujemy, powoduje emisję gazów cieplarnianych w jakiś sposób, np. podczas ich wytwarzania albo dystrybucji. Pakując drugie śniadanie do pojemnika wielokrotnego użytku, a nie jednorazowego, oszczędzamy energię potrzebną do wyprodukowania nowego.

3. Używając w trakcie zakupów torby wielokrotnego użytku, oszczędzamy energię i zmniejszamy ilość produkowanych śmieci. Odpady nie tylko są źródłem emisji CO2 i metanu do atmosfery, ale mogą także zanieczyszczać powietrze, wody gruntowe i glebę.

4. Ogranicz zużycie jednorazowych chusteczek odświeżających i ręczników papierowych - są one źródłem dodatkowych śmieci i wymagają energii do ich produkcji.

5. Kupuj z głową: jedna 1,5-litrowa butelka to mniej zużytej energii i mniej odpadów niż trzy półlitrowe.

6. Poddawaj recyklingowi swoje odpady organiczne - wysypiska śmieci to źródło ok. 3 proc. emitowanych przez kraje UE gazów cieplarnianych, z powodu metanu powstającego podczas procesu rozkładu odpadów biodegradalnych. Poddając odpady organiczne recyklingowi lub kompostując je - jeśli masz ogród - możesz pomóc w wyeliminowaniu tego problemu! Upewnij się tylko, że kompostujesz je prawidłowo, tj. że rozkładają się one przy odpowiedniej ilości tlenu; w przeciwnym wypadku Twój kompost będzie źródłem metanu i bardzo nieprzyjemnego zapachu.





Idź pieszo

1. Jeśli zwykle jeździsz do szkoły, pracy samochodem, spróbuj zastosować jedno z następujących rozwiązań alternatywnych: jazda na rowerze, podróżowanie piechotą, środkami transportu publicznego albo jednym samochodem wspólnie z sąsiadem. Średnio jeden litr zużytego przez samochód paliwa to ponad 2,5 kg CO2 w atmosferze dodatkowo. 

2. W szczególności próbuj unikać jazdy samochodem na krótkich dystansach, gdyż zużycie paliwa i emisja CO2 są nieproporcjonalnie wyższe, gdy silnik jest jeszcze zimny. Badania pokazują, że jeden na dwa przejazdy samochodem w mieście dotyczą odległości krótszych niż 3 km, a więc takich, które można z łatwością przejechać na rowerze lub przejść na piechotę, co jest także o wiele zdrowsze niż siedzenie w samochodzie!

3. Zamiast pojechać do myjni, umyj swój samochód ręcznie lub korzystając z myjki wysokociśnieniowej. Urządzenia myjni zużywają więcej prądu i wody niż wtedy, gdy myje się samochód tradycyjnie.

4. Nie należy grzać silnika na postoju - zużywa się wtedy więcej paliwa niż oszczędza.

5. Sprawdź, czy Twoje opony są odpowiednio napompowane: jeśli ciśnienie spadnie w nich o 0,5 bara, samochód zużyje o 2,5 proc. więcej paliwa, aby pokonać opór. W związku z tym wytworzy o 2,5 proc. więcej CO2.

6. Rozważ stosowanie oleju o niskiej lepkości. Taki olej smaruje ruchome części silnika lepiej niż zwykły olej, zmniejszając tarcie. Najlepsze oleje są w stanie zmniejszyć zużycie paliwa i emisję CO2 o ponad 2,5 proc.

7. Założony pusty bagażnik dachowy zwiększa zużycie paliwa i emisję CO2 nawet o 10 proc; ze względu na opór powietrza i dodatkowy ciężar - zaleca się więc jego zdjęcie (gdy bagażnik dachowy jest załadowany, zużycie paliwa może wzrosnąć nawet o 20-30 proc).

8. Nie jedź szybko - zużyjesz mniej paliwa i wyemitujesz mniej CO2. Jazda z prędkością większą niż 120 km/h zwiększa zużycie paliwa o 30 proc. w porównaniu do jazdy z prędkością 80 km/h. Biegi 4, 5 i 6 są najbardziej ekonomiczne, jeśli chodzi o zużycie paliwa.


9. Czy słyszałeś o eco-driving? Ta filozofia jazdy może zmniejszyć zużycie paliwa o 5 proc. Rozpędzaj samochód bez wciskania sprzęgła, włączaj wyższy bieg, gdy tylko jest to możliwe (przy 2000-2500 obr./min), utrzymuj stałą prędkość jazdy i przewiduj sytuacje na drodze, aby uniknąć konieczności gwałtownego hamowania i przyspieszania. Nie zapomnij też wyłączyć silnika nawet wtedy, gdy zatrzymasz się tylko na chwilę!

10. Włączona klimatyzacja w samochodzie to zwiększenie zużycia paliwa i emisji CO2o ok. 5 proc. Z klimatyzacji korzystaj oszczędnie! Kiedy w samochodzie jest bardzo gorąco, jedź przez kilka minut z otwartymi oknami, a dopiero potem zamknij je i włącz klimatyzację. Zaoszczędzisz paliwo potrzebne, aby obniżyć początkową temperaturę.

11. Spróbuj jeździć koleją! Jedna osoba podróżująca sama samochodem jest źródłem powstawania trzykrotnie większej ilości CO2, niż wtedy, gdy jedzie pociągiem. Chociaż pociągi wykorzystują prąd, który w większości produkowany jest przez spalanie paliw kopalnych, i tak są one źródłem mniejszej ilości gazów cieplarnianych w przeliczeniu na jednego pasażera.

Inne zalecenia

1. Szukaj towarów oznaczonych znakiem kwiatka europejskiej ekoetykietki, która oznacza małą szkodliwość produktu dla środowiska. Dotychczas ekoetykietki otrzymało 280 nieszkodliwych dla środowiska produktów i usług, z 25 grup towarów, takich jak: żarówki, detergenty, komputery i sprzęt gospodarstwa domowego. Więcej informacji na temat, gdzie można znaleźć ekokwiatek poszukaj na stronie: http://www.europa.eu.int/comm/envi-ronment/ecolabel/index_en.htm

2. Jedz lokalnie hodowane, sezonowe produkty- zyska na tym środowisko, gdyż produkty rolne uprawiane w sztucznych ekosystemach lub szklarniach wymagają ogromnych ilości energii, w związku z koniecznością utrzymania w nich odpowiedniej temperatury. Transport towarów samolotem, z jednej strony świata na drugą, jest źródłem emisji 1700 razy większej ilości CO2, niż przewiezienie ich ciężarówką na odległość ok. 50 km.

3. Jedz warzywa! Produkcja mięsa jest źródłem powstawania dużych ilości CO2 i metanu oraz wymaga ogromnych ilości wody. Przeżuwacze, takie jak bydło, owce i kozy, to producenci dużych ilości metanu, ze względu na sposób, w jaki ich układ trawienny przetwarza pożywienie.

4. Gdy kupujesz meble ogrodowe lub inne produkty z drewna, sprawdź, czy drewno pochodzi z nienaruszającego równowagi ekologicznej źródła i firmy. Produkty oznaczone symbolami FSC i PEFC (www.fsc.org i www.pefc.org) spełniają te wymagania. Działania naruszające równowagę ekologiczną w lasach przyczyniają się do wylesiania, co jest przyczyną powstawania ok. 20 proc. łącznej ilości CO2, wprowadzanego przez nas do atmosfery. Wylesianie oznacza zwykle palenie drzew, co powoduje emisję CO2 i eliminuje ich zdolność do pochłaniania tego gazu.

5. Posadź drzewo! Jedno drzewo o przeciętnej wielkości pochłania 6 kg CO2 rocznie, a więc w ciągu 40 lat zużywa go ok. 250 kg.
6. Jeśli musisz kupić nową kserokopiarkę, kup taką, która może drukować kopie dwustronnie. Jeśli zlecasz zrobienie kopii w punkcie ksero, poproś o kopie dwustronne. Zaoszczędzisz energię potrzebną do produkcji papieru.

7. Zanim wydrukujesz dokument lub e-mail, zastanów się, czy naprawdę musisz to zrobić. Przeciętny Europejczyk zużywa miesięcznie 20 kg papieru!
Sprawdź, a zobaczysz, że dzięki niektórym podjętym przez Ciebie działaniom klimat - i Twój portfel - odniosą mniejsze lub większe korzyści. Na oszczędnościach skorzysta środowisko, a Ty zarobisz. Nic nie ryzykujesz, więc warto spróbować!

 

Sieciaki 

 Dziecko w sieci

Rzecznik Praw Dziecka        

Fundacja Dzieci Niczyje

Centrum Edukacji Obywatelskiej