Szkoła Podstawowa im. Igora Sikiryckiego w Woli Zaradzyńskiej

 

    Uczniowie z klasy IV, V i VI wraz z wychowawcami pojechali 8.11.212 roku  zwiedzić zabytki i ciekawe miejsca Łodzi.  Zgodnie z powiedzeniem „Cudze chwalicie, swego nie znacie” uczniowie mieli okazję poznać piękne oblicza Łodzi.

    Pierwszym punktem naszej wycieczki był Stary Cmentarz w Łodzi. Jest  to cmentarz założony w 1855 roku, zlokalizowany przy zbiegu ulic Ogrodowej i Srebrzyńskiej. Cmentarz jest trójwyznaniowy - podzielony stosownie do wyznań na następujšce częœci: katolickš, ewangelickš i prawosławnš. Ponad 200 znajdujšcych się tutaj grobowców zostało wpisanych do rejestru zabytków. Na cmentarzu tym pochowanych jest wielu wybitnych ludzi zwišzanych z Łodziš. Widzieliœmy  mauzoleum łódzkich rodów fabrykanckich - Grohmanów, Geyerów, Kunitzerów, Kindermannów. Najokazalszym, które widzieliœmy w częœci ewangelickiej było neogotyckie mauzoleum wystawione w latach 1885-1888 według projektu Edwarda Lillpopa i Józefa Piusa Dziekońskiego zwane Kaplicš Scheiblerów. W częœci katolickiej widzieliœmy neorenesansowe mauzoleum rodziny Heinzlów, wzniesione w latach 1899-1904. W prawosławnej częœci nekropolii zobaczyliœmy  groby rosyjskich urzędników carskich i żołnierzy. Mimo pochmurnej pogody, cmentarz przywitał nas wieloma barwami. Groby były pięknie przystrojone.

Na Cmentarzu pan przewodnik opowiedział nam o historii Łodzi i jej wyjštkowoœci. ŁódŸ była miastem czterech kultur: polskiej, rosyjskiej, żydowskiej i niemieckiej. Mieszkały w tym mieœcie obok siebie różne narodowoœci.

Następnym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie ul. Piotrkowskiej, jej ciekawych budynków i pomników. Najbardziej  podobał się mały pomnik Misia Uszatka, choć duże zainteresowania wzbudziła „ Ławeczka z J. Tuwimem”, „Kuferek W. Reymonta” oraz „Ławeczka ze S. Jaraczem”. Wielkie wrażenie na nas wywarło graffiti znajdujšce  się na budynku przy ulicy Piotrkowskiej 152, najdłuższej ulicy miasta ŁódŸ. To œciana o powierzchni 900 m2 pokryta farbš z ponad 1.000 puszek. Twórcš dzieła jest grupa Design Futura. Malowidło widnieje od 30 listopada 2001 roku. W zwišzku z jego wielkoœciš zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnesa..

    Po zwiedzaniu ul. Piotrkowskiej podjechaliœmy na Księży Młyn, który jako kompleks fabryczno-mieszkalny powstał w XIX wieku. Składał się z trzech zasadniczych elementów - fabryki, zespołu mieszkalnego oraz pałacu z ogrodem. Obejrzeliœmy Park ródliska oraz Palmiarnię. W Palmiarni czekała na nas niespodzianka. Od 9.11.2012r. miała odbyć się wystawa storczyków. My mieliœmy szansę podziwić piękno storczyków podczas przygotowania wystawy. Po podróży w Palmiarni przez roœlinnoœć œródziemnomorskš, tropikalnš i pustynnš mieliœmy krótki czas na pobyt w kawiarni. Następnie udaliœmy się do Muzeum Kinematografii, które mieœci się w Pałacu Scheiblera. Tam oprócz poznania techniki tworzenia animacji mogliœmy podziwiać rekwizyty z różnych filmów. Niezwykłym wydarzeniem było obejrzenie fotoplastykonu. Następnie odbyła się wycieczka po wnętrzach pałacu, jakby żywcem wyjętym z czasów, w których został stworzony. Było to  niesamowite przeżycie. Wszystkie meble, obrazy, piece kaflowe stwarzały niezwykłš atmosferę. Po tych wędrówkach ostatnim punktem programu było zobaczenie na dziedzińcu rekwizytów użytych przy kręceniu filmu „Kingsajz”. Nastšpiła tam dłuższa sesja zdjęciowa. To był już nasz ostatni punkt podczas zwiedzania nieznanej nam Łodzi. Wielu uczniów po tej wycieczce stwierdziło, że w Łodzi znajduje się wiele ciekawych miejsc nie tylko Port ŁódŸ i Manufaktura. Niektórzy postanowili namówić swoich rodziców na wyprawę do stolicy województwa. 

 

[photogallery/photo11627/real.htm]

 

 

Sieciaki 

 Dziecko w sieci

Rzecznik Praw Dziecka        

Fundacja Dzieci Niczyje

Centrum Edukacji Obywatelskiej