Szkoła Podstawowa im. Igora Sikiryckiego w Woli Zaradzyńskiej

Strona główna
W górę
Informacje
Rekrutacja
Oddziały przedszkolne
Dla Rodziców
Historia
Patron
Dokumenty szkolne
Szkoła Odkrywców Talentów
Samorząd Uczniowski
Biblioteka
Świetlica
Pedagog i psycholog
Sekretariat
Pracownicy
Gazetka
Kalendarz
Absolwenci
Dzwonki
Pracownia ekologiczna
Gmina Ksawerów
UE- Fundusze
Publikacje
Do pobrania
Ciekawe strony
Kontakt
Ogłoszenia
Oferta pracy
Petycje

 


 

ARCHIWUM 2013-2014

ARCHIWUM 2014 - 2015

 

Rok szkolny 2014/2015

 

 Lista uczniów z najwyższą średnia ocen na koniec roku szkolnego 2014/2015

Klasa IV

Pomykała Nadia - 5,45

Rydz Aleksandra - 5,36

Kołodziej Amelia -  5,27

Florczak Oliwia -  5,09

Murlikiewicz Wojciech -  5,09

Fiks Natalia -  5,00

Gruszczyńska Martyna -  5,00

Ratajczyk Bartłomiej - 4,91

Pietrasiak Kinga - 4,91

Lipicki Jakub - 4,82

GRATULUJEMY!

 

 Poszukiwacze lata

             W środę, przed zakończenie roku szkolnego, uczniowie kl. IV i V pojechali do Ogrodu Zoologicznego i Botanicznego  
w Łodzi. Było wspaniale, ponieważ zwiedzaliśmy ogrody na świeżym powietrzu. Pogoda tego dnia nam dopisała.

    Widzieliśmy w "Botaniku" cztery typy ogrodów: japoński, leczniczy, górski i ozdobny. Wiemy już, jak wygląda cis i świerk srebrzysty, rozpoznajemy bez problemu modrzewie, żywotniki, peonie i mnóstwo przydatnych w kuchni ziół. 
    Po krótkiej przerwie przeszliśmy do Ogrodu Zoologicznego, pełnego dzikich zwierząt. Obejrzeliśmy żyrafy, lwy, tygrysy, motyle i małpy.

    Niektórym podobały się zapachy w Ogrodzie Botanicznym, ale aromaty w ZOO nie przypadły nam do gustu. Miło powitały nas żyrafy, natomiast tygrys amurski cały czas drzemał w Słońcu. Duże wrażenie zrobiła na nas "Motylarnia".

    Na koniec wycieczki  w autokarze odbył się plebiscyt nasze ulubione zwierzę i ogród. Zwyciężył lemur, a ulubione ogrody to ogród ziołowy i górski.

 

 

JAKUB JAGUSIAK  LAUREATEM  POWIATOWEGO KONKURSU   „MAŁY OMNIBUS”

    W naszej szkole nie brakuje zdolnych uczniów. Kolejnym tego przykładem jest uczeń klasy III Jakub Jagusiak, który został laureatem VIII Powiatowego Konkursu Mały Omnibus. Spośród wszystkich uczestników konkursu wyłoniono najlepszych, którzy zdobyli największą liczbę punktów. Uczeń naszej szkoły zajął  II miejsce. Warto dodać, iż w konkursie udział wzięli  najlepsi uczniowie klas III z całego powiatu pabianickiego. Uroczyste wręczenie nagród laureatom Konkursu „Mały Omnibus” odbyło się 17.06.2015r w Młodzieżowym Domu Kultury w Pabianicach. Autorką konkursu jest doradca metodyczny PODNiDM Aldona Biegańska. Honorowy patronat nad konkursem objęli Starosta Pabianicki – Krzysztof Habura i Prezydent Miasta Pabianic – Grzegorz Mackiewicz.

    Wszystkich uczniów zachęcamy do udziału  w kolejnych konkursach, Jakubowi gratulujemy wszechstronnej wiedzy z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i ekologicznej.

    Pani Elżbiecie Stachelskiej serdecznie gratulujemy sukcesu jej podopiecznego.

http://www.spwzaradzynska.szkoly.lodz.pl/2015%20czerwiec/DSCN1108_small.JPG

 

Ulubione książki

    W naszej szkole odbyły się wybory naszych ulubionych książek, które chcielibyśmy mieć  w Bibliotece. Uczennice kl.V chodziły z urną, do której można było wrzucać swoje głosy.  Każdy mógł podać trzy tytuły. Oddano 48 głosów na  58 książek. 
   Największą popularnością cieszą się:

1. „Dziennik Cwaniaczka” – 8 głosów.

2. „Za niebieskimi drzwiami” – 7.

3. „Dżok. Legenda o psiej wierności” – 6.

4. „Igrzyska śmierci. Kosogłos” – 6.

5. „Baśniobór” – 4.

6. „Juniper Berry i tajemnicze drzewo” – 4.

7. „Charlie i fabryka czekolady” – 3.

8. „Pajączek na rowerze” - 3

9. „Dom tajemnic (cz. 1 i 2)”- 2.

10. „Hobbit, czyli tam i z powrotem” – 2.

11. „Igrzyska śmierci” – 2.

12. „Opowieści z Narnii” (cykl) – 2.

13. „Poza horyzonty” - 2.

14. „Władca pierścieni” – 2.

Pozostałe książki otrzymały po jednym głosie.


 

Nasza akcja czytelnicza odbywała się w ramach Ogólnopolskich Wyborów Książek

 

Wycieczka do Uniejowa

16 czerwca 2015 r. uczniowie z  klasy V i VI pojechali na wycieczkę do Uniejowa. Cała grupa miała wykupione 3 godziny kąpieli w basenach termalnych. Przed wejściem musieliśmy zapoznać się z regulaminem pływalni i wysłuchać ostrzeżeń ratownika. Mieliśmy również możliwość wstąpienia do restauracji znajdującej się w budynku. Czas na wycieczce spędziliśmy miło, a w drodze powrotnej śpiewaliśmy piosenki. W okolicach Łodzi wstąpiliśmy do Mc’Donalda, w którym każdy coś sobie zamówił. Atmosfera była bardzo dobra i wycieczka odbyła się bez żadnych komplikacji.

 

Z wizytą w czarodziejskim Wrocławiu

 

   10 czerwca uczniowie klas II „b” i III wybrali się na pełną wrażeń wycieczkę do Wrocławia. Dzieci rozpoczęły swą przygodę z Wrocławiem od zwiedzania Ostrowa Tumskiego. Pani przewodnik 
z powodzeniem zafascynowała najmłodszych historią Wrocławia ukazując między innymi czar ogrodów w Ossolineum, Most Tumski, Katedrę św. Jana Chrzciciela, Stary Ratusz, Kościół św. Idziego i Bramę Kluszczaną, Kościół św. Krzyża, zabytkowe kamienice Rynku Głównego i wiele innych interesujących, tajemniczych miejsc. Na drodze uczestników wycieczki co jakiś czas ukazywały się urocze, wrocławskie krasnoludki. Nie obyło się również bez przerwy - krótkiej poobiedniej zabawy tanecznej dla dzieci. Zaraz potem swoje bramy otworzył przed uczniami oczekiwany przez wszystkich, pozytywnie zaskakujący i niezwykle egzotyczny świat zwierząt. Dzieci miały okazję nie tylko spotkać różne gatunki zwierząt lądowych, wodnych i wodno-lądowych mieszkających we wrocławskim ZOO, ale także poczuć na własnej skórze gorący klimat Afryki. Afrykarium okazało się być niezapomnianą przygodą, a szklany tunel ukazujący podwodny świat zwierząt zachował się w pamięci wycieczkowiczów na długo. Pobyt we Wrocławiu miał dla uczniów nie tylko ogromną wartość edukacyjną, ale także pozwolił przeżyć prawdziwe przygody w gronie bliskich kolegów i koleżanek.

 

    Serdecznie dziękujemy Rodzicom za wszelką pomoc.

Wychowawczynie klas II „b” i III

 

Z Mamą i Tatą na sportowo!

 

      29 maja dzieci z grupy „Biedronki”, uczniowie klas I „b” i II „b” zorganizowali uroczystość dla najważniejszych i najbliższych im osób, czyli swoich Mam i Tatusiów. Rodzice bez wątpienia są dla każdego dziecka kimś wyjątkowym, zajmującym specjalne miejsce w ich sercu. Z tego właśnie powodu uczniowie naszej szkoły postanowili w szczególny sposób oznajmić Rodzicom, jak bardzo ich kochają. Atrakcje przygotowane przez dzieci miały charakter sportowy. Celem takiego rodzaju imprezy było zachęcenie rodziców do spędzania jeszcze większej ilości czasu ze swoimi pociechami. Rodzice mieli okazję uczestniczyć w krótkim spektaklu z udziałem ich dzieci, przyjrzeć się ich popisom i umiejętnościom fizycznym zaprezentowanym w specjalnie przygotowanych układach tanecznych oraz posłuchać najszczerszych 
i najwdzięczniejszych życzeń przekazanych słowami wzruszających piosenek. Na rodziców czekała również niespodzianka w postaci pełnego humoru i pozytywnej energii pokazu sportowego, zaprezentowanego przez zawodników łódzkiej drużyny futbolu amerykańskiego „WILKI”. Mamusie i Tatusiowie mieli okazję czynnie uczestniczyć w treningu drużyny. Okazał się on gwarantem dobrego nastroju wszystkich gości biorących udział w imprezie. Na zakończenie uroczystości to Rodzice obdarowali swoje dzieci wspaniałym prezentem w postaci pięknych uśmiechów i gromkich oklasków.

 

  Serdecznie dziękujemy Rodzicom, którzy przygotowali pyszne przekąski, wspaniałe stroje oraz wszystkim nauczycielom 
i pracownikom szkoły, którzy tak bardzo zaangażowali się w pomoc w organizacji imprezy.

Wychowawczynie

http://www.spwzaradzynska.szkoly.lodz.pl/czerwiec%202015%20prz/IMG_0353_small.JPG http://www.spwzaradzynska.szkoly.lodz.pl/czerwiec%202015%20prz/IMG_0344_small.JPG http://www.spwzaradzynska.szkoly.lodz.pl/czerwiec%202015%20prz/IMG_0336_small.JPG http://www.spwzaradzynska.szkoly.lodz.pl/czerwiec%202015%20prz/IMG_0328_small.JPG http://www.spwzaradzynska.szkoly.lodz.pl/czerwiec%202015%20prz/IMG_0326_small.JPG http://www.spwzaradzynska.szkoly.lodz.pl/czerwiec%202015%20prz/IMG_0323_small.JPG http://www.spwzaradzynska.szkoly.lodz.pl/czerwiec%202015%20prz/IMG_0355_small.JPG

Trzymaj formę

Jeśli chcecie utrzymać odpowiednią sylwetkę zastosujcie się do  wskazówek!

    Krok po kroku zwiększaj swoją codzienną aktywność fizyczną, aż w końcu twój organizm sam będzie domagał się kolejnej porcji ruchu. Namów swoich znajomych, aby dotrzymywali ci towarzystwa J.Na początek zacznij od prac domowych jak sprzątanie i wynoszenie śmieci. Pomoże Ci to nauczyć się systematyczności i wytrwałości. Dobrym rozwiązaniem będą też szybkie spacery zamiast podróżowania samochodem. Nie dość, że będziemy poprawiali swoją aktywność fizyczną to zaoszczędzimy spalanie benzyny.  Nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu i ciągłych wycieczek na siłownię żeby rozbudować swoją masę mięśniową. Wystarczą tylko dobre chęci i odpowiednia motywacja. Ćwicz w domu! Ustal plan ćwiczeń na każdy dzień.

Oprócz tego należy pamiętać o właściwym odżywianiu. Na zajęciach technicznych w klasie VI wykonywaliśmy posiłki dla nastolatka.

http://www.spwzaradzynska.szkoly.lodz.pl/czerwiec%202015%20prz/P1050686_small.JPG  http://www.spwzaradzynska.szkoly.lodz.pl/czerwiec%202015%20prz/P1050684_small.JPG  http://www.spwzaradzynska.szkoly.lodz.pl/czerwiec%202015%20prz/P1050707_small.JPG  http://www.spwzaradzynska.szkoly.lodz.pl/czerwiec%202015%20prz/P1050690_small.JPG

Nietypowy Dzień Dziecka

    Pierwszego czerwca, w Dzień Dziecka, klasy IV, II„b” oraz III wybrały się do lasu. Zbiórka była o 9.00 rano. Poszliśmy do leśniczego, który pokazał nam ciekawe zwierzęta. Pozwolił nam nakarmić daniele marchewkami oraz kukurydzą. Wskazał nam drogę, którą poszliśmy dalej. Po drodze mijaliśmy drzewa posadzone z okazji przełomu XX i XXI wieku. Zatrzymaliśmy się przy ,,leśnym rondzie”. Tam Panie zorganizowały nam różne konkursy m.in. poszukiwanie roślin (polegające na odnalezieniu jak największej liczby roślin i rozpoznaniu ich gatunków), mini maraton (polegający na okrążeniu dwa razy całego ronda) oraz znalezienie ptaków. Po zakończeniu wszystkich konkursów wybraliśmy się na polanę, gdzie mogliśmy odpocząć. Nagle jeden z kolegów przerwał nasz odpoczynek i krzyknął :

- Zgubiłem telefon!!!

    Nastąpiło ogólne zamieszanie. Wszyscy zaczęli dzwonić na jego numer. Zdenerwowani musieliśmy czekać na kolegę Panią, którzy wyruszyli na poszukiwanie telefonu 
(a las duży…).     

    Po dłuższej nieobecności wrócili do nas bez telefonu.  Do szkoły ruszyliśmy galopem,  ponieważ czekała na nas jeszcze ciepła pizza.  

    Najciekawsze jednak okazało się to, że nasz kolega cały czas miał swój telefon w plecaku. Okazał się „Panem Hilarym”. 
Długo wspominaliśmy ten dzień.

http://www.spwzaradzynska.szkoly.lodz.pl/czerwiec%202015%20prz/dzien1_small.jpg  http://www.spwzaradzynska.szkoly.lodz.pl/czerwiec%202015%20prz/dzien_small.jpg  http://www.spwzaradzynska.szkoly.lodz.pl/czerwiec%202015%20prz/dzien2_small.jpg

Aktywna przerwa inaczej

  27 maja 2015 r. w środę jak zawsze odbyła się aktywna przerwa, tylko że inaczej. Tym razem zamiast tańca odbyły się dziesięciominutowe mini zawody  dla każdej klasy. Każdy uczestnik musiał przebiec okrążenie wzdłuż pachołków. Ta klasa, która jako pierwsza okrążyła pachołki, wygrywała

 

 

I MARATON ZUMBY W GMINIE KSAWERÓW

 Dzięki współpracy Szkoły Podstawowej w Woli Zaradzyńskiej z Gminnym Domem Kultury z Biblioteką w Ksawerowie 23 maja 2015 r. odbył się I Gminny Maraton Zumby. Inicjatorem imprezy był Paweł Kasznicki instruktor Zumby z Domu Kultury z Biblioteką w Ksawerowie .

Spaliliśmy tysiące kalorii! Zamknęliśmy codzienność za drzwiami! A to wszystko za sprawą zumby, czyli fitnessowego szaleństwa zainspirowanego latynoskimi rytmami. Zumba przyciągnęła tego dnia do sali gimnastycznej SP w Woli Zaradzyńskiej młodszych i starszych, wszystkich, którzy postanowili spędzić te kilka godzin aktywnie  i pożytecznie. Pozytywny nastrój udzielał się każdemu bez wyjątku. Niektórzy nie dowierzali, że zumba potrafi wywoływać takie emocje. Zawdzięczamy to przede wszystkim wspaniałym prowadzącym: Pawłowi Kasznickiemu , Annie Pstrokońskiej oraz Izie Wota.

Prowadzący swoją energią i pasją do tańca zarazili wszystkich obecnych. Na takiej gminnej imprezie nie mogło zabraknąć pana Adama Topolskiego, wójta Gminy Ksawerów, który nie tylko włączył się do tańca, ale również obdarował najmłodszych uczestników słodkościami. Podczas maratonu miał także miejsce pokaz profesjonalnej pary tanecznej  tańca towarzyskiego klasy S Anny Miłak i Patryka Słowińskiego oraz tancerzy hip hop z GDKzB w Ksawerowie.

Podczas imprezy rozdanych zostało mnóstwo prezentów, takich jak koszulki, kubeczki, gadżety zumbowe itp. Było to możliwe dzięki hojności sponsorów: Gminy Ksawerów, Domu Kultury z Biblioteką w Ksawerowie, automyjni ,,Gumiś’’, firmy Zarębski.  Dziękujemy za dobre serce i hojność!

Z uwagi na ogromne zainteresowanie Maratonem Zumby oraz wspaniałą zabawę na pewno nie będzie to jedyny Maraton Zumby w Gminie Ksawerów.

 

http://www.spwzaradzynska.szkoly.lodz.pl/CZERWIEC%202015/IMG_3418.jpg   http://www.spwzaradzynska.szkoly.lodz.pl/CZERWIEC%202015/IMG_3358_small.jpg

 

III miejsce dla chóru ze Szkoły Podstawowej w Woli Zaradzyńskiej

W dniach 19 i 20 maja odbył się zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Aleksandrowie Łódzkim XXII Wojewódzki Festiwal Piosenki i Tańca "Aleksandrowska Wiosna '2015". Konkurs objęli patronatem Łódzki Kurator Oświaty, Poseł na Sejm RP p. Agnieszka Hanajczyk, Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego. W imprezie wzięło udział ponad 120 podmiotów wykonawczych ze szkół oraz placówek oświatowych i kulturalnych z całego województwa. W konkursie brali udział uczestnicy z Łodzi, Zgierza, Aleksandrowa Łódzkiego, Zduńskiej Woli, Głowna, Ozorkowa, Łęczycy, Sieradza, Brzeźnia, Tomaszowa Mazowieckiego, Woli Zaradzyńskiej, Plichtowa, Dmosina, Brzezin, Poddębic i Ksawerowa. Zaprezentowali się soliści-wokaliści, zespoły wokalne i wokalno-taneczne, chóry oraz zespoły taneczne. III miejsce zajął chór ze Szkoły Podstawowej w Woli Zaradzyńskiej, który do występu przygotowała pani Anita Ceglarek. GRATULUJEMY!

Dziękujemy Pani Agnieszce Śpiewak za wyposażenie chóru w nowe elementy stroju- kolorowe szaliki i kwiaty.

Powiatowy Konkurs Czytelniczy „Piękno i różnorodność opisów przyrody”

Uczniowie klasy VI wzięli udział w Powiatowym Konkursie Czytelniczym „Piękno i różnorodność opisów przyrody” zorganizowanego przez PODNiDM w Pabianicach oraz Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką - Filia w Pabianicach.

Pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej zajęła Ola Gilewska, na kolejnych miejscach znaleźli się: Łukasz Hurt, Ola Kurasik i Kuba Górny. Musieli zmierzyć się z nie najłatwiejszym testem opartym o utwory o tematyce przyrodniczej.

 ,,Poznajemy Ojcowiznę”

W tym roku I miejsce w wojewódzkim etapie Ogólnopolskiego Konkursu Krajoznawczego  ,,Poznajemy Ojcowiznę” w kategorii prac multimedialnych zajęła uczennica naszej szkoły, Nadia Pomykała z kl. IV. Napisała pracę pod tytułem ,,Moja Ojcowizna”, opowiadającą o historii jej rodziny i naszej szkoły. Jej praca została zakwalifikowana do etapu ogólnopolskiego.

Praca Oliwii Florczak z tej samej klasy zajęła III miejsce w kategorii prac literackich. Napisała pracę pod tytułem ,,Wywiad z Jackiem Mierzyńskim, autorem drzewa genealogicznego”. Wszystko to pod okiem pani Sylwii Krieger. Nasze prace są efektem działań w ramach projektu e-Twinning „Ja  i moja rodzina”.

 

Sukces naszych ornitologów

    15 kwietnia 2015 roku  odbył się Powiatowy Konkurs Ornitologiczny "Ptaki Pabianic i okolic" zorganizowany przez MOK w Pabianicach i Muzeum w Pabianicach. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test obejmujący pytania z zakresu biologii, ekologii i ochrony ptaków, rozpoznać gatunki po głosach i ze zdjęć.

    Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy VI: Aleksandra Gilewska, Łukasz Hurt i Aleksandra Kurasik. Zajęli I miejsce. Do konkursu przygotowywała uczniów pani Marzanna Ludziejewska.

    Nagrody- książki autorstwa Tomasza Przybylińskiego wraz z autografem ułatwią naszym młodym "miłośnikom ptaków" start w fascynującej dziedzinie, jaką jest ornitologia. 
     Gratulujemy im!

XII edycja konkursu "Nasze dziedzictwo, czyli swoje chwalimy..."

Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w międzyszkolnym łódzkim konkursie  „Nasze dziedzictwo, czyli swoje chwalimy…”. Zadaniem było wykonanie prezentacji multimedialnej pt. „Magiczne miejsca województwa łódzkiego".  Filip Sowiński z klasy V zajął II miejsce, a Małgorzata Chudy zajęła III miejsce. Gratulujemy!

  Do konkursu przygotowywała uczniów pani Marzanna Ludziejewska. Konkurs został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 35 im Mariana Piechala w Łodzi przy udziale  Stowarzyszenia Pomocy Szkole.

 

Wielkanocne spotkanie

    30 marca, zgodnie z kilkuletnia tradycją, odbyła się w naszej szkole uroczystość związana ze świętami Wielkanocnymi. Organizatorami były p. Monika Zuchora i Elżbieta Skrobiszewska, a dekorację przygotowała jak zawsze p. Justyna Maślankiewicz- Górna. Na początku zaprezentowały się dzieci z grupy „Biedronki”, przygotowane przez p. Dagmarę Sobańską. Następnie uczniowie klasy I a przedstawili teatrzyk pt. „Historia żółtego kurczątka”. O zwyczajach wielkanocnych natomiast opowiedzieli uczniowie kl. II a. Cały program przeplatały piosenki mówiące o wiośnie i  o świętach. Największą atrakcją na zakończenie uroczystości był mały „dyngus” zrobiony wszystkim gościom i uczniom oraz słodki poczęstunek w postaci czekoladowego jajeczka. Goście, rodzice, babcie, dziadkowie oraz uczniowie gorąco oklaskiwali małych wykonawców. Zapraszamy ponownie za rok.

 

 

Konkurs ekologiczny

    Uczniowie koła ekologicznego ze Szkoły Podstawowej im. Igora Sikiryckiego w Woli Zaradzyńskiej wzięli udział w konkursie ekologicznym organizowanym przez Gminę Ksawerów. Konkurs dotyczył znajomości pomnika przyrody Gminy Ksawerów, którym jest klon srebrnolistny rosnący na skrzyżowaniu ul. Szerokiej i ul. Łódzkiej. Pierwsze miejsce zajęły dwie uczennice: Klaudia Buldecka i Małgorzata Chudy, które wykazały się szeroką wiedzą z dziedziny ekologii i ochrony środowiska. W nagrodę otrzymały pamiątkowe dyplomy i książki, które wręczył Wójt Gminy Ksawerów - Adam Topolski. Uczennicom gratulujemy wiedzy a opiekunowi grupy Marzannie Ludziejewskiej składamy serdeczne podziękowania.

http://www.spwzaradzynska.szkoly.lodz.pl/maj%202015/zdjecie.jpg

Ewaluacja zewnętrzna naszej szkoły

W dniach 11-03-2015 - 31-03-2015 nasza szkoła była poddana ewaluacji zewnętrznej, prowadzonej przez ewaluatorów zewnętrznych – przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Łodzi.

Przez 5 dni sprawdzano dotychczasową  pracę szkoły w zakresie 3 wymagań ewaluacji: 
1. Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się.          
2. Respektowane są normy społeczne.          
3. Promowana jest wartość edukacji.

Badaniem objęto uczniów,  rodziców i  nauczycieli. Przeprowadzono wywiad indywidualny  z dyrektorem placówki,  grupowy z nauczycielami, grupowy z nauczycielami uczącymi  w jednej klasie, wywiad z przedstawicielami samorządu lokalnego i partnerami szkoły,  wywiad grupowy z pracownikami niepedagogicznymi, a także obserwacje lekcji,  obserwacje placówki i analizę dokumentacji. Na podstawie zebranych danych został sporządzony raport, który obejmuje podstawowe obszary działania szkoły.

23 marca  2015r. ewaluatorzy przedstawili całej Radzie Pedagogicznej końcowy raport podsumowujący ewaluację. Nasza szkoła otrzymała wysokie wyniki,  każde wymaganie  ocenione zostało oceną B.

 Raport można zobaczyć na stronie:

http://www.seo2.npseo.pl/reports/1000201179153.pdf

 

DRODZY SZÓSTOKLASIŚCI

Sprawdzian Szóstoklasisty odbędzie się 1 kwietnia 2015 roku:
- część pierwsza (język polski i matematyka)- godzina 9.00
- część druga (języka angielski)- godzina 11.45.
Uczniowie  są proszeni o przybycie do szkoły o godzinie 8.15. Obowiązuje strój galowy. Do sal egzaminacyjnych uczniowie wnoszą jedynie: pióro lub długopis z czarnym tuszem, ołówek, gumkę, linijkę, ekierkę, cyrkiel, kątomierz. Na sprawdzianie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.

Życzymy powodzenia :-)!

 

Absolwentka  szkoły zaprasza nas do galerii na wystawę swoich prac

Już poraz kolejny  Agnieszka Hoja utalentowana plastycznie absolwentka naszej szkoły podzieliła się z nami zdjęciami z ostatniego wernisażu, którego uroczyste otwarcie nastąpiło 12.03.2015r.  w galerii Abakus w Warszawie, ul.Jezuicka 4.  Wystawa  prac  plastycznych Agnieszki jest dostępna  przez najbliższy miesiąc, tzn. do 12.04.2015r. Trzeba dodać, że Agnieszka jest stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci i uwielbia malować akwarelą. Pierwsza wystawa prac młodej artystki została zorganizowana w nasze szkole.

http://www.spwzaradzynska.szkoly.lodz.pl/Aga%20Hoja/jesien_small.JPG   http://www.spwzaradzynska.szkoly.lodz.pl/Aga%20Hoja/SAM_6904_small.JPG   http://www.spwzaradzynska.szkoly.lodz.pl/Aga%20Hoja/luslawice1_small.JPG  http://www.spwzaradzynska.szkoly.lodz.pl/Aga%20Hoja/misia_small.JPG  http://www.spwzaradzynska.szkoly.lodz.pl/Aga%20Hoja/pender%201_small.JPG

Konsultacje z rodzicami

26 marca od godziny 16.30 do godziny 18.00 będą trwały konsultacje nauczycieli z rodzicami. 
Serdecznie zapraszamy!

 

Przedszkolaki w I A

Od września 2015 roku wszystkie 6-latki objęte zostaną obowiązkiem szkolnym. Nasza placówka staje na wysokości zadania i w odpowiedni sposób organizuje pracę szkoły tak, aby pobyt sześcioletnich dzieci był bezpieczny, a warunki odpowiadały ich potrzebom. Niewątpliwie rozpoczęcie nauki to wielkie przeżycie, któremu mogą towarzyszyć obawy i niepewność. Aby tych złych emocji było jak najmniej rodzice i nauczyciele powinni przygotować  dziecko do przekroczenia murów szkoły. Wychowawcy w naszej placówce wychodzą naprzeciw tym potrzebom. W dniu 5 lutego przedszkolaki z grupy Biedronek z wychowawcą  Dagmarą Sobańską odwiedziły klasę I A do której uczęszczają byli wychowankowie ( absolwenci) tej grupy. Przedszkolaki miały okazję odwiedzić swoich kolegów, uczestniczyć w lekcji. Zobaczyły jak wygląda  klasa i zapoznały się z Elementarzem. Miały możliwość „zasiąść” w ławce,  obejrzeć podręczniki i przybory szkolne swoich kolegów. Biedronki zadawały mnóstwo pytań  pierwszoklasistom, na które uczniowie chętnie odpowiadali. Nie zabrakło pytań do wychowawcy klasy I A pani Elżbiety Skrobiszewskiej. Wszystkie odpowiedzi na zadane pytania i wspólna zabawa  niewątpliwie ośmieliły sześciolatki   i przybliżyły im obraz pierwszej klasy.

 

 

Zwycięstwo poetki

Uczennica naszej szkoły, Aleksandra Kurasik (kl. VI),  zwyciężyła w Turnieju Jednego Wiersza „Życie w poezję zaklęte” organizowanym przez Zespół Szkół nr 2 w Pabianicach, pod patronatem Starosty Powiatu Pabianickiego p. K.Habury. W najmłodszej kategorii wiekowej (uczniowie klas IV-VI)  rywalizowało szesnaścioro młodych poetów  z Powiatu Pabianickiego. Ola  zdobyła uznanie jury pięknym, dojrzałym wierszem poruszającym trudny temat bezdomności.

Przypominamy, że nie jest to pierwszy sukces naszej utalentowanej poetki, która w ubiegłym roku szkolnym była laureatką konkursu poetyckiego „Nowe Inspiracje” w Łodzi.

Gratulujemy!

S.Krieger

„Gdzie jest król?”

„Gdzie jest król?” – od tego intrygującego pytania rozpoczęło się w piątek, 20 lutego, przedstawienie poświęcone postaci patrona naszej szkoły, Igora Sikiryckiego. Jego bohaterem był pewien detektyw, który otrzymał zlecenie, aby znaleźć kogoś, kto potrafi przekonać dzieci do czytania. Szukał wśród postaci znanych z twórczości Igora Sikiryckiego, a w śledztwie najbardziej pomocni byli młodzi miłośnicy fraszek patrona.

Spektakl „O detektywie Szukalskim”, inspirowany dorobkiem autora „Zoologicznego talentu” i „Leśnej akademii”, przygotowali uczniowie klasy VI (Aleksandra Kurasik, Martyna Sacewicz, Wiktoria Kirsz, Mateusz Gruszczyński, Łukasz Hurt, Miłosz Marszałek, Krzysztof Szczesio) oraz klas IIb (Klaudia Szreiter, Piotr Stasiak, Piotr Nastarowicz, Jakub Beze, Zuzanna Nejman, Nikola Rakowska, Julia Depcik, Julian Janiak i Joanna Włodarczyk) oraz IIa (Julia Jahn) pod opieką wychowawczyni klasy IIb p. Agnieszki Nowak i polonistki p. Sylwii Krieger. Przedstawienie nagrodzili brawami wszyscy uczniowie oraz przedszkolaki.

 

S.Krieger

OSTATKOWE SPOTKANIE Z BABCIĄ I DZIADKIEM

Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka i z pewnością o randze obchodów święta nikomu nie trzeba przypominać. Na spotkanie licznie przybywający do naszej placówki Goście zasiedli w sali gimnastycznej i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na twarzach wszystkich dzieci widać było ogromną radość, skupienie oraz nutkę niepokoju. Każda grupa wspólnie ze swoimi paniami przygotowała część artystyczną, na której dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, taneczne, wokalne i teatralne.Dzieci włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek oraz podziękować za cierpliwość, zrozumienie, opiekę oraz za czas, który zawsze mają dla swoich wnuków. Niejednej Babci i Dziadkowi, łezka kręciła się w oku, a na ustach można było zobaczyć uśmiech. Na zebranych czekała jeszcze jedna niespodzianka – konkurs tańca towarzyskiego „Taniec z Gwiazdami”. Większości taniec sprawia po prostu wiele przyjemności i ta wspólna zabawa okazała się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Było tak jak w studiu Telewizji TVN w Warszawie. Urokliwe tancerki, czarujący tancerze profesjonalne jury, zachwyt w oczach widowni oraz wypieki na twarzach występujących. Burze oklasków i piski po każdym pokazie. Wszyscy uczestnicy z równym zaangażowaniem prezentowali swoje umiejętności. A co najważniejsze – przede wszystkim tańczyli sercem. Oceny sędziów i turniejowe głosowanie wykazało, że pary taneczne otrzymały maksymalną ilość punktów i obdarowane zostały pamiątkowymi dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi. W dalszej części uroczystości niecodzienni Goście zostali podjęci słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez aktywnych i zaangażowanych w życie szkoły Rodziców. To było wspaniałe popołudnie, pełne radości i dumy. Szczęśliwe, uśmiechnięte, a nawet rozpromienione twarze Babć i Dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile.

Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas w naszej placówce na długo pozostanie w pamięci.

                                                       Dziękujemy: Grażyna Siara i Elżbieta Stachelska

Najmłodsi wyrecytowali swoje ulubione fraszki

18 lutego w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski pod hasłem „Igor Sikirycki- krótko, ale mądrze”. Udział w konkursie wzięli nie tylko uczniowie naszej szkoły, ale również uczennice Szkoły Podstawowej w Petrykozach. Uczestnicy konkursu mieli okazję zaprezentować swoje niewątpliwe zdolności recytatorskie w niezwykle przyjaznej atmosferze. Mogli również dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych z życiem i bogatą twórczością patrona naszej szkoły- Igora Sikiryckiego. Szanowne jury w składzie: p. Halina Grochowalska, kierownik Biblioteki dla Dzieci w Pabianicach, p. Jadwiga Czupryn, nauczycielka klasy IIa SP w Petrykozach i p. Sylwia Krieger, polonistka z naszej szkoły, włożyło sporo wysiłku i zaangażowania w dokonanie sprawiedliwej oceny uczestników.

Laureaci konkursu to:

I miejsce :Dominika Karkowska (kl.IIb, SP Petrykozy)

II miejsce: Klaudia Banat (kl.IIa, SP Petrykozy)

III miejsce: Kinga Łagiewska (kl.IIb, SP Petrykozy).

Wyróżnienia: Zuzanna Bednarczyk i Zofia Weremecka (obie: kl.IIb, SP Petrykozy) oraz Maja Fijałkowska (kl.IIa, SP Wola Zaradzyńska).

Uczniów do konkursu przygotowały panie: E.Skrobiszewska, M.Zuchora, A.Nowak, E.Stachelska (SP Wola Zaradzyńska), J.Czupryn I K.Walczak-Futoma (SP Petrykozy).

Wszyscy uczestnicy konkursu dołożyli wszelkich starań, by zaprezentować się najlepiej jak potrafią. Wykazali się nie tylko bogatą wyobraźnią, ale również wysoką kulturą osobistą. Każdy uczestnik został nagrodzony gromkimi brawami i otrzymał pamiątkowy dyplom.

A. N.

Eksperci od spraw ekologii

 Dnia 18.02. 2015r. w ramach koła ekologicznego odwiedziły nas panie Joanna Pustelnik i Ewa Kaczmarek z Urzędu Gminy Ksawerów.  Przedstawiły ciekawe prezentacje, obfitująca w niesamowite zdjęcia, dotyczące segregacji odpadów oraz ekologii.  Uczniowie poznali odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań. Byli  bardzo zainteresowani  opowieściami – zasypywali gości coraz to dociekliwszymi pytaniami. Uczniowie z klasy V biorący udział w spotkaniu otrzymali miłe upominki - torby wielokrotnego użytku z logo Gminy, długopisy oraz broszury dotyczące odpadów.
                                    Paniom serdecznie  dziękujemy za to niezwykłe spotkanie.

 

"Zabrali Dziadka i Babcię na wakacje"

Dzieci z grupy przedszkolnej "Biedronki" oraz uczniowie klasy Ib i IIb przygotowali dla swoich Dziadków niecodzienną niespodziankę. 30 stycznia w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Cała część artystyczna  w metaforyczny sposób przeniosła widzów w gorący, wakacyjny świat marzeń, wyobraźni i dobrej zabawy. Dzieci i uczniowie zafundowali publiczności pokaz egzotycznego tańca, śpiewu, próbkę swojego poczucia humoru, a Dziadkowie mieli okazję wystąpić w prawdziwej szkolnej filharmonii. Nasi mali artyści dali z siebie wszystko, ale jednogłośnie stwierdzili, że było warto. Najwspanialszym darem wdzięczności dla nich były szerokie uśmiechy ich Dziadków. Serdecznie zapraszamy do oglądania galerii zdjęć z imprezy.

Wychowawczynie składają najszczersze wyrazy wdzięczności dla wszystkich wspaniałych gości oraz osób zaangażowanych w pomoc w organizacji imprezy.

  http://www.spwzaradzynska.szkoly.lodz.pl/luty%202015/strona%209_small.jpg  http://www.spwzaradzynska.szkoly.lodz.pl/luty%202015/strona%207_small.jpg  http://www.spwzaradzynska.szkoly.lodz.pl/luty%202015/strona0_small.jpg

„Chroń Dziecięce Uśmiech”

W I półroczu roku szkolnego 2014/2015 r. nasza szkoła przystąpiła do programu edukacyjno - profilaktycznego „Chroń Dziecięce Uśmiech”. Dzięki oddziałowi pabianickiemu PCK do naszej szkoły trafiły dla każdego ucznia z klas biorących udział  w programie przepięknie wydane materiały edukacyjne w postaci książek, dla młodszych dzieci „Ja i moje zęby” dla starszych „Ja i mój uśmiech”. Na ich podstawie wychowawcy oraz pedagog szkolny w trakcie zajęć w klasach II A, II B, III, V oraz VI sukcesywnie w I semestrze roku szkolnego 2014/2015 poprzez pogadankę, dyskusję, ćwiczenia, pokazy, burzę mózgów, pracę zespołową zrealizowali dany program. Dzieci podczas warsztatów dowiedziały się jak prawidłowo dbać o swoje zęby: jak często i jak długo należy myć zęby, kiedy wymieniać szczoteczkę i po jakie dodatkowe akcesoria higieny jamy ustnej sięgać.

 

 http://www.spwzaradzynska.szkoly.lodz.pl/marzec%202015/mm%20018_small.jpg  http://www.spwzaradzynska.szkoly.lodz.pl/marzec%202015/mm%20027_small.jpg  http://www.spwzaradzynska.szkoly.lodz.pl/marzec%202015/DSC01707_small.JPG  http://www.spwzaradzynska.szkoly.lodz.pl/marzec%202015/DSC01704_small.JPG

Nasi najlepsi humaniści

Po raz trzeci uczniowie naszej szkoły podjęli wyzwanie jakim jest udział w XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Alfik humanistyczny 2014”, którego szkolny etap odbył się 18 grudnia ubiegłego roku.

Trzydzieścioro uczniów klas II-VI mogło porównać swoją wiedzę i umiejętności z koleżankami i kolegami z całego kraju. W konkursie, organizowanym przez firmę edukacyjno-wydawniczą „Łowcy Talentów JERSZ”, wzięło w tym roku udział 14 606 uczniów z 442 szkółpodstawowych i gimnazjów. Szkoła Podstawowa im. I. Sikiryckiego w Woli Zaradzyńskiej była jedną z 24 szkół w województwie łódzkim uczestniczących w konkursie. Współzawodniczyliśmy z 775 uczniami w naszym regionie.

Test konkursowy składał się z tekstu i 30 zadań zamkniętych. Każdy uczestnik otrzymywał 30 punktów, do których dodawano punkty za poprawne odpowiedzi lub odejmowano punkty za odpowiedzi błędne. Uczniowie klas starszych zmierzyli się z fragmentem powieści Kornela Makuszyńskiego „Bezgrzeszne lata”. Wszyscy musieli zmierzyć się z fragmentami artykułów prasowych. Trzecioklasiści rozwiązywali test dotyczący wiersza Danuty Wawiłow „O Rupakach”, a drugoklasiści – Ewy Szelburg-Zarembiny „Mrówki”. Skupienia i dużej precyzji wymagało nie tylko wykonanie zadań, ale także poprawne wypełnienie kart odpowiedzi, bez którego nie mielibyśmy szans poznać wyników. Należało dokładnie zaznaczyć odpowiednie pola, ale wszyscy uczestnicy poradzili sobie z tym zadaniem. Po zakończeniu pracy wszystkie karty zostały zapakowane do koperty i wysłane do organizatora konkursu. Nikt nie żałował udziału w zmaganiach humanistycznych, niektórzy twierdzili nawet, że zadania były łatwe. Wyniki otrzymaliśmy przed feriami.

Najwięcej punktów zdobyli:

·        w klasach II – Klaudia Szreiter (11. miejsce w województwie łódzkim);

·        w klasie III – Dominika Lisowska (5. miejsce w woj.łódzkim);

·        w klasie IV – Amelia Kołodziej (34. miejsce w województwie);

·        w klasie V – Małgorzata Chudy i Julia Rusinkiewicz (80. miejsce);

·        w klasie VI – Łukasz Hurt (85. Miejsce).

Wszyscy uczestnicy etapu szkolnego otrzymali pamiątkowe dyplomy, a najlepsi – dyplomy za uzyskanie wyniku dobrego (Klaudia Szreiter iDominik Balczerowski uzyskali powyżej 80% możliwych do zdobycia punktów) oraz bardzo dobrego (Dominika Lisowska, Dominik Iwanowski, Jakub Jagusiak – powyżej 85%).

Gratulujemy uczestnikom wysokich wyników.

S. Krieger

Zebrania z rodzicami

Zapraszamy na zebranie  rodziców i opiekunów prawnych  z nauczycielami, które odbędzie  się 29.01.2015 roku.

Klasa Ia - sala nr 11 - godz. 16.30
Klasa Ib - sala nr 12 - godz. 16.30
Klasa IIa - sala nr 16 - godz. 17.00
Klasa IIb - sala nr 19 - godz. 16.30
Klasa III - sala nr 15 - godz. 16.30
Klasa IV - sala nr 6 - godz. 17.00
Klasa V - sala nr 10 - godz. 17.00
Klasa VI - sala nr 18 - godz. 17.00

                „POZNAJEMY OJCOWIZNĘ” - 6 laureatek w konkursie powiatowym

                W dniu 22 stycznia w naszej szkole odbyło podsumowanie powiatowego etapu XXII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”, w którym uczennice naszej szkoły zostały laureatkami. Prace 2 uczennic zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego.  Wyniki konkursu przedstawili i nagrody wręczyli Członek Zarządu Starostwa Pabianickiego pani Gabriela Wenne- Błażyńska i organizator konkursu pan Sławomir Szczesio prezes PTTK Oddziału Pabianice.  Listy gratulacyjne dla rodziców laureatek oraz piękne albumy, jako nagrody wręczyli dziewczętom Wójt Gminy Ksawerów pan Adam Topolski i kierownik Referatu Oświaty, Spraw Społecznych i Promocji pani Monika Sroczyńska.  Nagrody przyznano   w sposób następujący: w kategorii prace multimedialne I miejsce zajęła Nadia Pomykała (praca zakwalifikowana do konkursu wojewódzkiego); w kategorii prace literackie (pisemne) I miejsce - Oliwia Florczak (praca zakwalifikowana do konkursu wojewódzkiego), II miejsce - Amelia Kołodziej, III miejsce - Małgorzata Chudy. Przyznano też 2 wyróżnienia dla Martyny Gruszczyńskiej i Aleksandry Rydz. Do konkursu uczniów przygotowała pani Sylwia Krieger

                 W uroczystości podsumowania brali również udział Członek Zarządu Starostwa Pabianickiego pani Gabriela Wenne- Błażyńska, Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego pani Michalina Goss, zasłużeni obywatele Gminy Ksawerów pan Tadeusz Grala i pan Józef Rożek, radna Rady Gminy Ksawerów pani Anna Szcześniak –Rydz, wiceprezes PTTK pani Jadwiga Kędzierska skarbnik Rady Rodziców pani Agnieszka Śpiewak, Dyrektor GDKzB pani Maria Wrzos-Meus zaproszeni rodzice, uczniowie klas III-VI i nauczyciele. 

                Szczególnym gościem była Pani Anna Angiel, której wręczono historię kapliczek z Woli Zaradzyńskiej. Historię tę w oparciu o prowadzone z Panią Anną rozmowy spisała, oprawiła i przedstawiła dyrektor szkoły Małgorzata Koperek.

                Podczas spotkania nie zapomniano również zaakcentować 152 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Informacje historyczne na temat powstania przygotowali uczniowie pod kierownictwem pani Anny Łysiak. Uroczystość uświetniły występy chóru szkolnego dyrygowanego i prowadzonego przez panią Anitę Ceglarek.  Laureatkom i organizatorom gratulujemy.

 

 

 II miejsce dla naszego chóru w II Wojewódzkim Konkursie Chórów Szkolnych „Kolędujmy wraz”

W sobotę 17 stycznia 2015r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Aleksandrowie Łódzkim odbył się II Wojewódzki Konkurs Chórów Szkolnych „Kolędujmy wraz”. Chóry  szkolne z województwa łódzkiego rywalizowały o puchary Kuratora Oświaty, puchary Wojewody Łódzkiego i puchary Burmistrza Aleksandrowa Łódzkiego. Organizatorami konkursu byli Młodzieżowy Dom Kultury Aleksandrowie Łódzkim i Stowarzyszenie „Iuvenales Cantores Lodziensis – pro Europe” w Łodzi. Patronatem honorowym konkurs objęli: Narodowe Centrum Kultury, Łódzki Kurator Oświaty, Wojewoda Łódzki oraz Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego. Na uroczystym rozdaniu nagród obecni byli Łódzki Kurator Oświaty pan Jan Kamiński oraz Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego pan Jacek Lipiński.  W skład jury wchodzili: Barbara Sobolczyk, profesor Akademii Muzycznej w Łodzi, Krzysztof Kozłowski – chórmistrz i pedagog, koordynator Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych "Śpiewająca Polska" oraz Przemysław Hachorkiewicz – prezes łódzkiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.  Jury zgodnie podkreślało wysoki poziom tegorocznych prezentacji w konkursie.  W kategorii szkół podstawowych II miejsce i puchar Wojewody Łódzkiego zdobył chór ze Szkoły Podstawowej w Woli Zaradzyńskiej, prowadzony  przez panią Anitę Ceglarek. Nasz chór wykonał zgodnie z regulaminem dwie kolędy: a capella kolędę angielską „Kolędowania nadszedł czas” i z akompaniamentem kolędę hiszpańską  „W dzień Bożego Narodzenia”.   Nasi uczniowie pierwszy raz wykonali utwory na tak dużej scenie i na konkursie wojewódzkim. Dla dziewcząt i chłopców było to ogromne przeżycie, bardzo się skoncentrowali i zaśpiewali kolędy perfekcyjnie. Dyrygująca chórem pani Anita Ceglarek była bardzo zadowolona, a organizująca udział szkoły  w konkursie pani dyrektor bardzo dumna. Składamy podziękowanie dla firmy High Fashion za pomoc w zapewnieniu  szkolnych strojów reprezentacyjnych dla dziewcząt z chóru.

  http://www.spwzaradzynska.szkoly.lodz.pl/styczen%20oddzialy%20prz/P1160365_small.JPG  http://www.spwzaradzynska.szkoly.lodz.pl/styczen%20oddzialy%20prz/P1160304_small.JPG  http://www.spwzaradzynska.szkoly.lodz.pl/styczen%20oddzialy%20prz/P1160359_small.JPG  http://www.spwzaradzynska.szkoly.lodz.pl/styczen%20oddzialy%20prz/WP_20150117_002_small.jpg  

 

Konkurs recytatorski

Zuzia Nejman i Julia Jantoń z klasy IIb zajęły I miejsce w konkursie recytatorskim "TWÓRCZOŚĆ JULIANA TUWIMA WCIĄŻ ŻYWA". Dzieci recytowały wiersze Juliana Tuwima, Zuzia -  „Bambo", a  Julia - "Kotek".  Gratulujemy!

Jasełka

Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli. Nie inaczej było w tym roku: 19 grudnia 2014 r. o godzinie 15.30 w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zebrali się zaproszeni goście, nauczyciele, uczniowie oddziału przedszkolnego i szkolnego oraz ich rodzice. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. O dobrą zabawę i miłe doznania słuchowe zadbali zaś zdolni aktorzy i wokaliści.

Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni. Jednak to do nich i małego Jezuska przybyli tak honorowi goście jak trzej mędrcy i złożyli dzieciątku pokłon. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatana była kolędami i pastorałkami.

Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, nauczycieli i rodziców opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie. Natomiast dzieci miały możliwość uczestniczenia w tradycji, a także możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych. Puentą biblijnej historii stały się słowa piosenki, które zna każdy z nas: „Jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy,/ Dzień zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory,(…).” Na zakończenie zgromadzeni goście wysłuchali świątecznych życzeń Pani Dyrektor Małgorzaty Koperek  i księdza proboszcza Grzegorza Adamka.

 

W krainie Elfów Świętego Mikołaja

W grudniu uczniowie klas I„a”, II„a” oraz II„b” wybrali się na wycieczkę do Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej.
W Niebieskim Domku mieszczącym się przy Muzeum Włókiennictwa uczestniczyli w warsztatach pod nazwą „Elfy Świętego Mikołaja”. Pod okiem „srogiego” Dyrektora Szkoły Elfów dzieci wykonały różnorodne, interesujące zadania, takie jak: ozdabianie bombek, pisanie listu do Mikołaja, nauka przechodzenia przez komin, pieczenie pierniczków oraz ubieranie choinki. Każdy uczeń miał  także  możliwość spróbowania ciepłego „ElfoPowera” dodającego siły i energii prawdziwym Elfom. Na zakończenie tej magicznej wyprawy uczniowie otrzymali upominki oraz oficjalny dyplom ukończenia Szkoły Elfów Świętego Mikołaja. W nagrodę uczestniczyli także w interaktywnej wystawie pod tytułem  „Jak powstaje bawełna?” organizowanej przez Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Wychowawczynie klas

 

Mini piłka ręczna

W Mistrzostwach Powiatu w mini piłce ręcznej dziewcząt szkół podstawowych, które odbyły się 9 grudnia 2014r.  drużyna ze Szkoły Podstawowej  w Woli Zaradzyńskiej zajęła II miejsce. Drużynę przygotował pan Paweł Kasznicki.

 

Mikołajki w naszej szkole

Dnia 9 grudnia na sali gimnastycznej naszej szkoły odbyły się zajęcia chemiczne. Pokazy prowadził mgr inż. Krzysztof Buczek a uczestniczyli w nich uczniowie klasy czwartej i piątej.  Mieliśmy okazję sprawdzić działanie ciekłego azotu i suchego lodu w różnych eksperymentach i pokazach. Zrobiliśmy sztuczną mgłę, podpaliliśmy ławkę, w ciekłym azocie ugotowaliśmy banana, którego później używaliśmy do wbijania gwoździ, zbudowaliśmy małą bombę wodorową i oglądaliśmy wybuch wulkanu.

Wszyscy się świetnie bawiliśmy, było dużo śmiechu i trochę strachu.  Bardzo dziękujemy firmie Mały Inżynier oraz państwu Monice i Grzegorzowi Tabachowiczom za umożliwienie i zrealizowanie takie pokazu.

Prosimy o jeszcze, zachwyceni uczniowie klas IV i V i wychowawcy.

 

 

Insta.Ling – nauka słowek przez internet.

W tym roku szkolnym nauczyciel języka angielskiego- p. Małgorzata Maślankiewicz-Szymaniak wraz z uczniami klas IV, V i VI przystąpili do udziału w programie internetowym do nauki słownictwa przy użyciu nowoczesnych technologii multimedialnych.

Nauczyciel przydziela słówka z omawianego w szkole materiału, a  uczniowie razem z Insta.Ling powtarzają je w domu. Nauczyciel i rodzice dostają szczegółowe raporty o systematyczności pracy ucznia i jego postępach w nauce, a  Insta.Ling dba, aby powtórki słówek były dostosowane indywidualnie do potrzeb ucznia. Uczestnictwo w Programie Insta.Ling dla Szkół daje bezpłatny dostęp do systemu dla nauczyciela, uczniów i rodziców, oraz wymusza to co w nauce języka obcego najważniejsze- SYSTEMATYCZNOŚĆ I CZĘSTY KONTAKT.

Zebranie z rodzicami

11.12.2014 r. odbędzie się zebranie wychowawców z rodzicami.

Dla klas I- III zebranie odbędzie się od godz. 16.30

dla klas IV- VI od godz. 17.00.

Serdecznie zapraszamy!

 

 INFORMACJA DLA RODZICÓW UCZNIÓW

         Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Igora Sikiryckiego w Woli Zaradzyńskiej zwraca się do Rodziców uczniów oddziałów szkolnych z zapytaniem: „Czy zgłaszają Państwo udział swoich dzieci w zajęciach opiekuńczo-wychowawczych podczas przerwy świątecznej w  dniach 22-24 i 29-31 grudnia 2014r. 

Jednocześnie  informuje, że dla uczniów, których rodzice do dnia 16 grudnia 2014r. złożą do sekretariatu szkoły stosowne  pisemne zgłoszenie, dyrektor szkoły może zorganizować dyżury nauczycielskie,  jako zorganizowane zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.

 

Dni 2 i 5 stycznia 2015 r. są dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych. W tym czasie w szkole prowadzone będą  świetlicowe zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, na które prosimy również  składać zgłoszenia w celu ustalenia liczebności grup i zapewnienia wymaganych standardów opieki w świetlicy szkolnej.

IV Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej RKS Łódź 4 grudnia 2014r.

Dnia 4 grudnia 2014r. nasza szkoła wzięła udział już po raz czwarty w Mikołajkowym Turnieju Piłki Nożnej Halowej organizowanym przez Rudzki Klub Sportowy (RKS) oraz Gimnazjum nr 38. Turniej ten jest rozgrywany w dwóch kategoriach, osobno dla piłkarzy, a odrębna punktacja jest dla drużyny kibiców. W turnieju tym wzięło udział 8 drużyn. Turniej piłkarzy został rozegrany w dwóch grupach. W swojej grupie rozegraliśmy trzy mecze, z których jeden zremisowaliśmy, a dwa pozostałe po ciężkiej walce przegraliśmy. W ogólnej klasyfikacji zajęliśmy 5 miejsce. Naszą szkołę reprezentowali:Mateusz Maciak, Mateusz Talar, Mateusz Gruszczyński, Maciej Walczak, Filip Sowiński, Norbert Mach, Bartosz Balczerowski, Filip Maciaszek. Dwa tygodnie przed turniejem każda szkoła wybiera sobie kraj, który będzie reprezentował zespół kibiców podczas turnieju spośród krajów Unii Europejskiej.  Nasza szkoła na tym turnieju występowała, jako Irlandia. Drużyna kibiców oceniana była pod względem charakterystycznych okrzyków, barw i strojów, wykonanych transparentów, a także wykonania układu tanecznego. Spośród 8 kibicujących szkół zajęliśmy III miejsce i zdobyliśmy pamiątkowy puchar, a także brązowe medale dla każdego uczestnika kibicowania.

Spotkanie z „Mistrzem”

We wtorek  2.12.2014r o godz. 10.00  na sali gimnastycznej odbyło się spotkanie wszystkich klas i wychowawców oraz opiekunów świetlicy z panem Stanisławem Dzwoniarkiem sędzią  międzynarodowym  podnoszenia ciężarów,  trenerem i nauczycielem WF oraz jego podopiecznymi zawodnikami z KLUBU SPORTOWEGO LUKS SPRAWNI, Na początku spotkania pani dyrektor Małgorzata Koperek przywitała i przedstawiła całej społeczności uczniowskiej osobę pana Stanisława Dzwoniarka. Nasz gość na początku spotkania przedstawił swoich, którzy są z nim związani poprzez klub i udział w świetlicy szkolnej, w której to pan Stanisław również osiąga sukcesy w pracy wychowawczej.

Pan Stanisław przechodząc do pokazu przeprowadził rozgrzewkę i podkreślił, że nigdy, czy to jest lekcja wf, czy zajęcia świetlicowe nie pozwala swoim podopiecznym wykonywać ćwiczeń bez  rozgrzania organizmu. Do pokazu tego wykorzystano krzesełka, pachołki, ławeczki, drabinki, kółka hula hop, plastikowe kółeczka i laski gimnastyczne. Pierwszym zadaniem był slalom ustawiony z krzesełek, który uczniowie pokonywali na czworaka, raczkiem przodem i tyłem. Następnym zadaniem było zebranie z ustawionych krzesełek plastikowych kolorowych, dobiegnięcie do wyznaczonego miejsca i powrót z rozłożeniem kółek w tej samej kolejności jak były zebrane i to w odpowiednim czasie. Do tego zadania poproszono kilku uczniów naszej szkoły, niestety nikt z naszych uczniów nie zdołał zmieścić się w wyznaczonym czasie. Kolejne zadanie to tor przeszkód ustawiony z podstawowych i prostych przyborów, w którym to uczniowie mogą rozwijać swoją szybkość, gibkość i zwinność. Ostatnim zadaniem, jakie mieli wykonać zawodnicy było złapanie na krótki kijek kilkunastu kółek wyrzuconych w różnych kierunkach, to zadanie również spodobało się uczniom naszej, którzy wzięli udział w zadaniu. Na zakończenie nasi uczniowie podziękowali gromkimi brawami Panu Stanisławowi za wspaniały pokaz i pasję, którą przekazuje swoim uczniom i z którą my mogliśmy się spotkać.

Spotkanie to miało na celu zaprezentowanie różnych form wykorzystania  zwykłych przyborów do aktywizowania sportowego dzieci, organizacji aktywności ruchowej podczas zajęć WF,   zajęć świetlicy, zajęć na boisku czy korytarzu szkolnym. Pokaz ten jest wpisany  w realizację programu WF z klasą, do którego przystąpiła  nasza szkoła.

 

 

E-twinning realizowany w gronie rodziny

Od października 2014 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Igora Sikiryckiego w Woli Zaradzyńskiej biorą udział w krajowym projekcie e-Twinning „Ja i moja rodzina”.

Podczas pracy uczniowie z klasy IV i V kształtują kompetencje językowe w mowie i piśmie, tworząc wypowiedzi o swoich pasjach i nagrywając je w formie filmików. Korzystają z narzędzi TIK, tworząc np. infografikę o uczestnikach projektu. Podczas pracy rozwijają umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami, ale przede wszystkim nabywają większego poczucia przynależności społecznej do rodziny i zacieśniają więzy z bliskimi. Zbierając materiały do projektu, rozmawiając z rodzinami rozbudzają świadomość kulturową i poznają historię oraz tradycję rodziny. Podczas tworzenia prac plastycznych i grafik komputerowych mają okazję wykazać się inwencją twórczą i kreatywnością.

Uczniowie tworzyli własne logo projektu. Spośród prac wybrali poprzez głosowanie ich zdaniem najbardziej odpowiednią pracę. Podczas zajęć pisali, a następnie opowiadali o sobie i swoich pasjach, co ich koledzy nagrywali. Tworzyli infografikę na temat uczestników projektu. Po rozmowie z rodzinami tworzyli drzewa genealogiczne na papierze i w wersji multimedialnej.

Ich zadaniem będzie przeprowadzenie wywiadu z wybranym członkiem rodziny na temat jego pasji i historii rodziny. Stworzą wystawę pamiątek rodzinnych, dokumentując działanie za pomocą narzędzi TIK. Zbiorą informacje na temat tradycji kultywowanych w ich rodzinach, opowiedzą o nich na forum grupy i na podstawie tej wiedzy stworzą krzyżówkę.

Obecnie uczniowie zbierają informacje na temat historii swoich rodzin i tradycji w nich obchodzonych. Efektem naszych działań będzie  książeczka multimedialna.

Szkoły partnerskie to Szkoła Podstawowa w Dawidach i Szkoła Podstawowa im. majora Henryka Sucharskiego w Bydgoszczy.

Sylwia Krieger

 Poznajemy pasjonatów sportu i indywidualności sportowe

We wtorek  2.12.2014r o godz. 10.00  na sali gimnastycznej odbędzie się spotkanie klas i wychowawców oraz opiekunów świetlicy z panem Stanisławem Dzwoniarkiem sędzią  międzynarodowym  podnoszenia ciężarów,  trenerem i nauczycielem WF oraz jego podopiecznymi zawodnikami z KLUBU SPORTOWEGO LUKS SPRAWNI, którzy zaprezentują różne formy wykorzystania  zwykłych przyborów do aktywizowania sportowego dzieci, organizacji aktywności ruchowej podczas zajęć WF,  zajęć świetlicy, zajęć na boisku czy korytarzu szkolnym. Pokaz ten jest wpisany w realizację programu WF z klasą, do którego przystąpiła  nasza szkoła. Zapraszamy!

 

 „WF z klasą” - debata

Wybrani uczniowie  wraz z nauczycielami zorganizowali debatę, która odbyła się  dla uczniów klas  IV-VI.  W debacie wzięły udział 52 osoby. Spotkanie rozpoczęli od przedstawienia programu, by wspólnie odpowiedzieć na pytania, dlaczego i po co jest ta akcja, jakie zadania stoją przed szkołą.

Po zapoznaniu uczniów z  głównymi celami akcji, padło  pytanie kluczowe – jak to zrobić?   Prowadzący debatę koordynator  programu Paweł Kasznicki, ustalił zasady, które miały obowiązywać podczas spotkania: nie przerywamy innym, nie krytykujemy pomysłów innych, nawet, jeśli nam wydają się nieprawdopodobne, czy niemożliwe do spełnienia. Po takim wstępie uczniowie zostali podzieleni na grupy, w których przez kilkanaście minut  z zastosowaniem „burzy mózgów” wymieniali się spostrzeżeniami, pomysłami i wspólnie próbowali wyciągnąć wnioski – odpowiedzi na podawane przez nauczycieli pytania. Następnie reprezentanci grup, przedstawili wypracowane propozycje.

 Uczniowie wspólne wybrali zadanie do realizacji w ramach akcji „WF z klasą”.  Będzie to organizowanie i przeprowadzanie  1 raz w tygodniu na ustalonej przerwie międzylekcyjnej ciekawych zajęć ruchowych.

Na zakończenie prowadzący podziękował uczniom za owocne spotkanie, wyraził zadowolenie, że właśnie to zadanie zostało przez uczniów uznane za najważniejsze. Prowadzący wyraził też nadzieję, że dzięki pomysłom i zaangażowaniu uczniów lekcje  WF będą jeszcze atrakcyjniejsze i dadzą większą obopólną satysfakcję dla uczniów i nauczycieli. Zachęcił również dzieci do tego, by zawsze ćwiczyły na lekcjach WF i bez wyraźnej konieczności nie rezygnowały z zajęć sportowych.

 

ZNAMY PRAWA I OBOWIĄZKI DZIECKA!

            20 listopada z okazji I OGÓLNOPOLSKIEGO DNIA PRAW DZIECKA w Szkole  Podstawowej w Woli Zaradzyńskiej odbyło się  spotkanie społeczności uczniowskiej,  podczas którego uczniowie wszystkich klas oraz oddziałów przedszkolnych prezentowali prawa  i obowiązki dziecka. Prezentacje klas  na temat praw dziecka prowadził Samorząd Uczniowski, który sam zdecydowało tym jakie prawa i obowiązki dziecka zostaną omówione i zilustrowane za pomocą dramy, krótkiego przedstawienia, piosenki, zagadki czy występu. Nie zabrakło wyeksponowania takich praw dziecka jak prawo: do wolności, prawo do nauki, prawo do poszanowania tożsamości narodowej, prawo do prywatności, prawo do kultury, opieki zdrowotnej, do zabawy i wypoczynku. Dzieci nie zapomniały o tym, ze mają również swoje obowiązki.

Konsultacje z rodzicami

20 listopada od godziny 16.30 do godziny 18.00 będą trwały konsultacje nauczycieli z rodzicami.
Serdecznie zapraszamy!

Program „CUKIERKI”

4 i 5 listopada 2014 r. do młodszych uczniów naszej szkoły uczniów - klasy III, został zaproszony instruktor Państwowej Agencji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pan Sławomir Grzegorek  oraz współpracująca z nim pani psycholog Ewa Cwalina  instruktor terapii zajęciowej.Specjaliści z Centrum Psychoterapii i Profilaktyki „Perspektywa”, podczas 5 godzinnych zajęć zrealizowali - wynikające z programu profilaktyki szkoły - warsztaty poruszające problem powstawania uzależnień od środków psychoaktywnych.  Zajęcie zostały przeprowadzone w ramach programu „CUKIERKI”, opartego na bajce pod tym samym tytułem autorki Agnieszki Grzelak. Uczniom, klasy III terapeuci kolejno prezentowali fragmenty bajki i zapraszali do dyskusji na trudne tematy  o substancjach uzależniających. Dodatkowo każde dziecko ćwiczyło pod okiem specjalistów jak skutecznie odmawiać,  gdy jest się częstowane substancjami psychoaktywnymi lub  substancjami nieznanego pochodzenia, gdzie szukać pomocy w sytuacjach trudnych. Uczniowie z zapałem trenowali jak prosić o pomoc, uczyli się skutecznej mowy ciała.

„Tylko spokojnie – trening radzenia sobie ze stresem”

Również w listopadzie 2014 r. odbyły się warsztaty realizujące szkolny program profilaktyki dla klasy VI, skupiające się na profilaktyce zdrowia psychicznego „Tylko spokojnie – trening radzenia sobie ze stresem”. Realizatorami byli terapeuci ze wspomnianego Centrum Psychoterapii  i Profilaktyki „Perspektywa”. Podczas trzygodzinnych zajęć korekcyjno-edukacyjnych nasza młodzież  pod okiem instruktorów zastanawiała się, co to jest stres, jak radzić sobie ze stresem, jak efektywnie organizować czas wolny w duchu zdrowego stylu życia. Uczniowie mieli szansę zwiększyć świadomości własnych zachowań, poznać lepiej siebie i poprzez nabycie nowych umiejętności zmniejszyć ryzyko występowania zachowań destrukcyjnych u siebie pod wpływem stresu, a także podejmować słuszne decyzje. Warsztaty zawierały elementy zajęć socjoterapeutycznych ukierunkowanych na wzmocnienie poczucia własnej wartości, budowanie wsparcia społecznego   i rozwijanie empatii wśród uczestników zajęć.

 

Święto Niepodległości

W dniu Narodowego Święta Niepodległości świętujemy powrót Polski na mapę Europy po 123 latach niewoli.

Urodziliśmy się już w wolnym kraju, ale powinniśmy przywoływać w tym dniu emocje tych, którzy wywalczyli dla Polski niepodległość – wzruszenie, dumę i radość. Do takiego uroczystego obchodzenia Narodowego Święta Niepodległości i wspólnych działań, które pozwolą w tym dniu poczuć się razem, zachęca w liście do nauczycieli, uczniów i rodziców Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Zapraszamy do zapoznania się z apelem Prezydenta.


 

TANIEC JAKO FORMA RUCHU PRZYNOSI NAM UMIEJĘTNOŚCI I RADOŚĆ!

Ostatnio do naszej szkoły zaprosiliśmy Pana Kamila Hofta, tancerza, choreografa, absolwenta Uniwersytetu Łódzkiego o specjalizacji wychowanie fizyczne. Pan Kamil współpracuje z zespołem Czarne Stopy, a także Teatrem Jaracza w Łodzi. W spotkaniu  na sali gimnastycznej brali udział wszyscy uczniowie i nauczyciele szkoły. Pan Kamil zaprezentował tańce HIP-HOP oraz Bboying. Nauczył dzieci  podstawowych kroków i figury taneczne .  Pod koniec zajęć już wszyscy  zachęceni do tańca uczniowie, wykorzystując swoją aktywność fizyczną próbowali  zatańczyć cały układ taneczny.  Zajęcia pokazowe zachęciły dzieci do spędzania wolnego czasu w sposób aktywny, pokazały ,  że zajęcia sportowe mogą być przyjemne i   zawierać elementy tańca. W szkole wyłoniła się grupa uczniów szczególnie zainteresowanych tańcem, która uczestniczy w regularnych zajęciach treningowych.   

 

Wicemistrz ortografii

Łukasz Hurt z klasy VI  zajął II miejsce w XI Gminnym Konkursie Ortograficznym zorganizowanym przez Gimnazjum w Ksawerowie.  Uczestniczy musieli zmierzyć się z wieloma wyrazami zawierającymi trudności ortograficzne, wyjątkami oraz pisownią łączną i rozdzielną. Z dyktandem o przygotowaniach do klasówki z angielskiego Łukasz poradził sobie najlepiej spośród uczniów naszej szkoły biorących udział w konkursie. Gratulujemy.

 

Krajowy eTwinning

Nauczycielki Szkoły Podstawowej w Woli Zaradzyńskiej panie Marzanna Ludziejewska i Sylwia Krieger wzięły udział w pierwszym w historii krajowym seminarium kontaktowym programu eTwinning w Krakowie.

Seminarium dotyczyło realizacji  przez Internet, projektu edukacyjnego ze swojej dziedziny z inną polską szkołą. Owocem tego seminarium jest współpraca  Szkoły Podstawowej im. Antoniego Kucharczyka w Paszkówce z Małopolski z naszą szkołą.

Wspólnie realizujemy projekt eTwinning „Szkolne eksperymantarium”. Uczestnikami projektu są uczniowie koła ekologicznego. Projekt ma za zadanie zainteresować uczniów naukami przyrodniczymi poprzez prowadzenie ciekawych eksperymentów, prowadzenie obserwacji, prawidłowe formułowanie wniosków. Dodatkowym atutem projektu jest wykorzystanie nowych narzędzi TIK i prezentacji doświadczeń. To również wspaniała możliwość współpracy i dzielenia się wiedzą z rówieśnikami z innych szkół. Materiały zostaną opracowane  w formie cyfrowej książki doświadczeń i umieszczone na TwinSpace.

http://twinspace.etwinning.net/978

 

PRZETARG - OLEJ OPAŁOWY 2014-2015

Program „Zanim spróbujesz”

21 i 31 październiku 2014 r. uczniowie klas VI i V wzięli udział w warsztatach realizujących szkolny program profilaktyki. Program „Zanim spróbujesz”,  rekomendowany przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zrealizowała w naszej szkole terapeutka pani Dorota Karp pracownik Centrum Progress.

Uczniowie starszych klas poprzez odgrywanie scenek, wywiady, opowiadania, prace w małych grupach, wysłuchanie wykładu, burzę mózgów, debaty „za i przeciw”, oraz techniki plastyczne aktywnie uczestniczyli w warsztatach terapeutycznych. Zastanawiali się nad możliwymi i aktualnymi stratami wynikającymi z sięgania po substancje psychoaktywne. Wytwory pracy uczestników zajęć klas VI i V,  pozostali uczniowie oraz rodzice mogli podziwiać na korytarzu szkolnym gdzie były zaprezentowane ich piękne plakaty.

Dzieci na czterogodzinnych warsztatach zdobyły informacje o środkach uzależniających i mechanizmach uzależnienia, przećwiczyły umiejętności służących podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji oraz radzenia sobie z trudnościami, wymieniały się doświadczeniami i wiedzą związaną ze zdrowym stylem życia.

 

Wycieczka do Wrocławia

Dnia 15.10.2014r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział  w wycieczce dydaktycznej do Wrocławia.

Pierwszym punktem programu było zwiedzenie Ostrowa Tumskiego z piękną katedrą pw. Jana Chrzciciela.

Drugim punktem  programu wycieczki, było poznanie dziedzictwa  kulturowego, historycznego i naukowego Wrocławia poprzez zwiedzanie Rynku miasta, a w szczególności: gotyckiego Ratusza, renesansowych kamieniczek, Placu Solnego. Pan pilot przybliżył uczniom historię Ratusza  oraz znajdujących się wokół  niego kamieniczek. Podczas zwiedzania, zwrócił również uwagę na styl budowy i wystrój wrocławskich kościołów. Podczas zwiedzania uczniowie szukali krasnoludków, które licznie zamieszkały we Wrocławiu. Udało się nam zobaczyć niektóre.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie  Panoramy Racławickiej. W Małej Rotundzie Panoramy uczniowie obejrzeli makietę „Bitwy pod Racławicami”. Zobaczyły  również słynne  dzieło malarza Jana Styki  i Wojciecha Kossaka przedstawiające zwycięską bitwę pod Racławicami wojsk powstańczych pod wodzą Tadeusza Kościuszki z wojskami rosyjskimi. Dzięki specjalnym zabiegom malarskim i technicznym obraz  „przeniósł uczniów” w realny sposób w inny czas  i rzeczywistość.              

Ostatnim punktem programu była lekcja muzealna w Muzeum Narodowym, podczas której uczniowie zapoznali się z przydomkami władców Polski oraz mieli okazję zobaczyć rysunki Jana Matejki „Poczet królów Polski”.

 Zamierzone cele wycieczki zostały zrealizowane. Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody i bardzo wczesnego wyjazdu, o godz. 7.00, uczniowie zmęczeni, ale zadowoleni   i pełni wrażeń około 20.00 wrócili do domów.

 

„Owocowe witaminki”

10 października 2014r klasa II „b” oraz przedszkolaki z grupy „Biedronki” miały okazję uczestniczyć w niecodziennych zajęciach. Podczas nich mogli utrwalić i poszerzyć swoją wiedzę na temat owoców polskiego pochodzenia, owoców egzotycznych oraz ich wartości odżywczych.

Celem przeprowadzonych zajęć było między innymi promowanie zdrowego, świadomego odżywiania się, integracja dzieci oraz zdobywanie i przekazywanie wiedzy uczniom przez uczniów. W trakcie trwania zajęć uczniowie podzieleni na grupy, przedstawili przygotowywane przez siebie prezentacje, które dotyczyły między innymi wyglądu, kraju pochodzenia, odmian owoców oraz ich wpływu na organizm człowieka. Atrakcyjną częścią zajęć okazała się także degustacja polskich i egzotycznych owoców. Dzieci miały okazję poczuć różnicę w smaku różnych odmian jabłek, gruszek, śliwek, a także spróbować mniej znanych im owoców egzotycznych jak papaja, figi czy mango. Uśmiechy na ustach uczniów wywołała także znana i lubiana przez dzieci piosenka „Witaminki”, której słowa stanowiły doskonałe podsumowanie zajęć.

 

A. Nowak

 

Ślubowanie klas I

13 października 2014 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Na tę ważną uroczystość przybyli specjalni goście: ks. proboszcz Grzegorz Adamek parafii pw. Najświętszej Mari Panny Nieustającej Pomocy w Woli Zaradzyńskiej,  p.  Adam Topolski wójt gminy Ksawerów , p. Monika Sroczyńska kierownik Referatu  Oświaty, Spraw Społecznych i Promocji, przedstawiciele  Rady  Gminy Ksawerów:  p. Anna Szcześniak-Rydz, p. Urszula Świątkowska i p. Dorota Maląg. Więcej...

 

Zebranie z rodzicami

23 10.2014 r. odbędzie się zebranie wychowawców z rodzicami.

Dla klas I- III zebranie odbędzie się od godz. 16.30

dla klas IV- VI od godz. 17.00.

Serdecznie zapraszamy!

Mistrzostwa Powiatu Pabianickiego  w sztafetowych biegach przełajowych szkół podstawowych

                W zawodach, które odbyły się 07.10.2014r. na obiektach MOSiR-u w Pabianicach brało udział 11 szkół w kategorii dziewcząt (SP 1, SP 3, SP 5, SP 8, SP 9, SP 14, SP 17 w Pabianicach, SP 1 w Konstantynowie Łódzkim, SP w Mogilnie, SP w Woli Zaradzyńskiej, SP w Pawlikowicach) i 12 szkół w kategorii chłopców (SP 1, SP 3, SP 5, SP 8, SP 13, SP 14, SP 17 w Pabianicach, SP w Mogilnie, SP 1 w Konstantynowie Łódzkim, SP 2 w Konstantynowie Łódzkim, SP w Woli Zaradzyńskiej, SP w Pawlikowicach). W sztafecie dziewcząt i chłopców zespoły biegały na dystansie 9x800m.

 

Klasyfikacja końcowa

Dziewczęta

Chłopcy

I m.

SP nr 14 w Pabianicach

I m.

SP nr 3 w Pabianicach

II m.

SP nr 3 w Pabianicach

II m.

SP nr 14 w Pabianicach

III m.

SP nr 9 w Pabianicach

III m.

SP nr 2 w Konstantynowie Łódzkim

IV m.

SP nr 1 w Pabianicach

IV m.

SP nr 17 w Pabianicach

V m.

SP nr 5 w Pabianicach

V m.

SP w Mogilnie

VI m.

SP w Mogilnie

VI m.

SP nr 13 w Pabianicach

VII m.

SP w Woli Zaradzyńskiej

VII m.

SP nr 8 w Pabianicach

VIII m.

SP nr 1 w Konstantynowie Łódzkim

VIII m.

SP w Woli Zaradzyńskiej

IX m.

SP nr 17 w Pabianicach

IX m.

SP nr 1 w Konstantynowie Łódzkim

X m.

SP w Pawlikowicach

X m.

SP nr 1 w Pabianicach

XI m.

SP nr 8 w Pabianicach

XI m.

SP nr 5 w Pabianicach

 

Wyprawa do wnętrza naszego ciała

1 października klasa II „b” wybrała się do centrum handlowego, aby wziąć udział w fascynującej wystawie „Focus pobudza neurony – Było sobie życie”. Uczniowie mieli tam okazję zapoznać się z tajnikami biologii i anatomii człowieka. Zajęcia przeprowadzili profesjonalni animatorzy, którzy pomogli najmłodszym odnaleźć odpowiedź na pytania: Jak pracuje serce człowieka? Dlaczego w naszych żyłach płynie krew? itp. Niezwykle interesujące dla uczniów okazały się także interaktywne modele ludzkiego ciała: mózgu, serca, szkieletu. Stanowiska wyposażone w mikroskopy optyczne pozwoliły na samodzielne obserwowanie preparatów ludzkich tkanek. Podczas zajęć odbyły się również warsztaty z udzielenia pierwszej pomocy. Pan instruktor opowiedział dzieciom, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych. W przejrzysty sposób opisał również, co zrobić, gdy osoba w naszym towarzystwie straci przytomność. Na zakończenie na uczniów czekała miła niespodzianka w postaci projekcji serialu „Było sobie życie”, odbywającej się w namiocie sferycznym, przypominającym kształtem ludzki mózg. Dzieci wróciły  z wycieczki bogatsze o wiele wartościowych dla nich ciekawostek.


 

A.Nowak

XV Memoriał lekkoatletyczny im. Jana Szperny

Dnia 25 września w naszej szkole odbył się  XV Memoriał lekkoatletyczny im. Jana Szperny,
w którym wzięło udział  4 zaproszone drużyny: Szkoła Podstawowa z Ksawerowa,  Piątkowiska,
 Petrykoz i  Woli Zaradzyńskiej.

   Z  dużą radością powitano pomysłodawcę i inicjatora memoriału oraz trenera Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego 
„SPRAWNI” w jednej osobie pana Stanisława Dzwoniarka. Klub „SPRAWNI”
wraz z Radą Rodziców przy Szkole Podstawowej w Woli Zaradzyńskiej ufundowali nagrody.

   Reprezentantami naszej szkoły byli: Wiktoria Kirsz, Aleksandra Kurasik, Aleksandra Gilewska,
i Martyna Gruszczyńska,  skład chłopców to: Mateusz Maciak, Mateusz Talar, Filip Sowiński
i Norbert Mach. Opiekun Paweł Kasznicki.

   Memoriał składał się z trzech konkurencji lekkoatletycznych, rzutu piłeczką palantową, skoku
w dal i biegu na 60 metrów.

 

Wyniki zawodów lekkoatletycznych przedstawiają się następująco

 

CHŁOPCY                                                                     DZIEWCZĘTA                                  

Skok w dal                                                                      Skok w dal

I miejsce- D.Dudek  – Petrykozy(3.90m)                    I miejsce- J.Głaszcz-Ksawerów(3.65m)      

II miejsce- K.Mandat  – Ksawerów(3.85m) )             II miejsce- W.Kirsz-Wola Zaradzyńska(3,60m)      

III miejsce- B. Kołodziejczyk – Ksawerów(3.85m)   III miejsce-A.Gilewska-Wola Zaradzyńska(3.55)            

                                                                               

Bieg na 60 m                                                                  Bieg na 60 m.

I miejsce- M. Wnętrzak –Pawlikowice (9.00s)         I miejsce- A.Gilewska-Wola Zaradzyńska (9.43s)

II miejsce- K.Mandat – Ksawerów (9.14s)               II miejsce – W.Kirsz-Wola Zaradzyńska (9.60s)

III miejsce- B.Kołodziejczyk- Ksawerów (9.16s)    III miejsce- K.Hanc- Petrykozy (10.00s)

 

Rzut piłeczką palantową                                             Rzut piłeczką palantową

I miejsce- K.Mandat-Ksawerów (45m)                     I miejsce- K.Śmiechowicz-Ksawerów (31m)

II miejsce- M.Wnętrzak– Pawlikowice (40m)          II miejsce –W. Kirsz –Wola Zaradzyńska (30m)

III miejsce- M.Talar– Wola Zaradzyńska (39.5)       III miejsce – W.Lewandowska-Petrykozy (29m)

                                                                              

I miejsce  Wola Zaradzyńska – 700 pkt.

II miejsce Ksawerów – 667 pkt.

III miejsce Petrykozy – 497 pkt.

IV miejsce Pawlikowice – 378 pkt.

 

 

 

Dzień Języków w naszej szkole

   Z okazji Europejskiego Dnia Języków, który obchodzony jest 26 września w naszej szkole pojawiły się plansze z „magicznymi słowami”. Przyciągnęły uwagę nie tylko kolorami i intrygującymi kształtami, ale też treścią. Można było z nich dowiedzieć się, jak w różnych europejskich językach powiedzieć m.in. „proszę”, „dziękuję” i „lubię”.

   EDJ był pomysłem Rady Europy. Od 13 lat promuje  naukę większej liczby języków wśród dzieci i młodzieży, a także wśród dorosłych. Różnorodność językowa jest jednym z elementów dziedzictwa kulturowego Europy, więc warto znać nie tylko polski i angielski.

S.Krieger

              Sprzątanie świata w Woli Zaradzyńskiej
       
W  
dniu 19 września 2014 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Woli Zaradzńskiej po raz kolejny włączyli się do Ogólnopolskiej Akcji ''Sprzątanie Świata'', której inicjatorem jest Fundacja Nasza Ziemia.

        Cudownie jest kochać przyrodę, pięknie - lubić, ale tak naprawdę wystarczy szacunek - to on nie pozwala nam wyrzucać śmieci do lasu czy na pobocza dróg. w tradycjach indiańskich szacunek oznacza szanowanie duchowych sił przyrody i troskę o wszystkie jej elementy: ziemię, drzewa, zwierzęta, wodę, gwiazdy itd. My zatroszczyliśmy się w tym roku o zanieczyszczone przez ludzi łąki i tereny otwarte - skorzystają na tym nie tylko Ziemia, drzewa czy zwierzęta a może nawet gwiazdy, ale również my - to szansa dla nas na jesienny spacer po czystym terenie.

       Celami, które przyświecały tegorocznej akcji było: 
- wzmocnienie świadomej odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego w okolicy
- budowanie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży oraz wykształcanie w nich odpowiedzialnych, przyjaznych środowisku postaw i zachowań.
- utrwalenie wiedzy na temat postępowania z odpadami - segregacji 
- uprzątnięcie terenu w okolicy
W akcji wzięły udział wszystkie klasy z naszej szkoły, w tym również klasy przedszkolne.
        W tegorocznej Akcji wzięło udział 201  uczniów i przedszkolaków. Zebrano wiele śmieci. Najwięcej pracy miała klasa V, która zajęła się sprzątaniem ul. Świerkowej. Tam znaleziono dwa dzikie wysypiska śmieci.            
        Udział uczniów Szkoły Podstawowej w Akcji ''Sprzątania Świata'' z pewnością przyczyni się do ukształtowania wrażliwości na potrzeby środowiska naturalnego oraz nawyku dbałości o otoczenie, estetykę i piękno, ale przede wszystkim uwolnił nasze okolice od 21 worków śmieci.
        Prosimy dorosłych o to, by dbali o czyste środowisko dla następnych pokoleń i nie wyrzucali worków ze śmieciami, tam gdzie im się podoba. Służą do tego pojemniki do segregacji.
        Dziękujemy wszystkim za pomoc w zbiórce i organizacji akcji „Sprzątanie świata 2014”.

 

Pierwszy Turniej Sportowy Pierwszaków

Zawody sportowe dla najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej im. Igora Sikiryckiego w Woli Zaradzyńskiej  odbyły się w środę, 10 września bieżącego roku. Wzięły w nim udział dwie pierwsze klasy, będące pod opieką swoich wychowawców.

Przygotowano trzy konkurencje sportowe: poszukiwanie punktów, wyścig klas oraz tor przeszkód. W pierwszej z nich dzieci miały za zadanie odnalezienie ukrytych plastikowych piłeczek, w których ukryte były karteczki z punktami. Lepszą intuicją i pracą w terenie wykazała się klasa Ib. Druga dyscyplina opierała się na wygraniu wyścigu z rówieśnikiem z innej klasy. Dodatkowo punktowana była rywalizacja na głośniejszy i wymyślniejszy doping dla uczestników biegu. O ile w rywalizacji „głosowej” wynik był remisowy, o tyle sportowa klasyfikacja, mimo zażartej walki, znów opowiedziała się za uczniami Ib. Ostatnim zadaniem był tor przeszkód, który sprawił dzieciom największą przyjemność.  Konieczność wykazania się swoimi umiejętnościami ruchowymi w celu pokonania zapór, przy pomocy biegu, wspinania, skakania, potęgowany głośnym wsparciem przyjaciół ze szkolnych ławek, przyniosła dzieciom wiele radości. Ponownie klasa Ia musiała uznać wyższość swoich rówieśników z Ib, choć walka o punkty toczyła się do samego końca. Po zakończeniu rywalizacji i ogłoszeniu wyników, każdy uczestnik turnieju otrzymał nagrody, w postaci odblaskowych znaczków i słodkich batoników, by przegranym osłodzić gorycz porażki, a wygranym umilić świętowanie.

Pierwszy turniej sportowy pierwszaków uważam za udany. Po buziach dzieci widać było wiele pozytywnych emocji, a możliwość sprawdzenia swoich sił w zaproponowanych konkurencjach przyniosła ogromne pokłady radości, które, mam nadzieję, naładują ich małe akumulatorki na długi czas. Mam również nadzieję, że te zawody wypełniły pokładane  nadzieję, a ja pragnę podziękować za możliwość ich przygotowania. 

Radomir Znojek

Alarm!

 

   Dnia 8.09.2014r. o godzinie 10.00 w naszej szkole miał miejsce próbny alarm przeciwpożarowy.
Po usłyszeniu alarmu wszystkie klasy oraz grupy przedszkolne rozpoczęły ewakuację. Przebiegła ona bardzo sprawnie, a miejscem zbiórki było boisko szkolne oraz przyszkolny parking.  Po sprawdzeniu przez Panią Dyrektor obecności wszystkich uczniów, dzieci z grup przedszkolnych oraz klas pierwszych, dzięki uprzejmości panów strażaków mogły obejrzeć wóz strażacki i zasiąść za kierownicą tego pojazdu i przez chwilę wcielić się w rolę dzielnego strażaka.

K. Bączał

 

Zebrania z rodzicami

11 września 2014 roku odbędą się zebrania z rodzicami.

Klasy I- III o godz. 16.30

Klasy IV- VI o godz. 17.00

Klasa V o godz. 17.30

Zapraszamy!

Życzenia z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego

Życzę by rozpoczynający się nowy rok szkolny był dla każdego ucznia czasem pozytywnych doświadczeń, rozwoju pasji i odkrywania indywidualnych talentów. Niech szkoła stanie się dla Was miejscem przyjaznym, w którym spotkacie się ze zrozumieniem, troską o Wasze dobro, gdzie znajdziecie inspirację do twórczych działań i zachętę do rozwoju, miejscem, w którym będziecie mogli realizować swoje marzenia. Życzę sukcesów dających powód do dumy nie tylko Wam, ale także Waszym rodzicom i wychowawcom.

dyrektor Małgorzata Koperek

Zarządzenie Dyrektora Szkoły

Zarządzenie Dyrektora w sprawie wprowadzenia Regulaminu określenia szczegółowych warunków
korzystania przez uczniów z bezpłatnych podręczników lub materiałów edukacyjnych   (pdf)

Uroczyste rozpoczęcie  roku

1 września 2014 roku o godzinie 9.00 odbędzie się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. W pogodny dzień uroczystość odbędzie się na boisku szkolnym, w przypadku deszczowej pogody zapraszamy wszystkich na salę gimnastyczną ( prosimy uczniów o przyniesienie obuwia na zmianę).

 

Sieciaki 

 Dziecko w sieci

Rzecznik Praw Dziecka        

Fundacja Dzieci Niczyje

Centrum Edukacji Obywatelskiej